Do czego służy badanie scyntygrafia tarczycy?

Scyntygrafia tarczycy to badanie izotopowe tarczycy przeprowadzane przy pomocy izotopu promieniotwórczego technetu-99m lub jodu-131. Technika ta pozwala na uzyskaniu obrazu zmian w tarczycy. Ocenie podlega morfologia gruczołu i zróżnicowanie tkanek na podstawie gromadzenia się izotopu.

Scyntygrafia tarczycy to badanie izotopowe tarczycy przeprowadzane przy pomocy izotopu promieniotwórczego technetu-99m lub jodu-131. Technika ta pozwala na uzyskaniu obrazu zmian w tarczycy. 
Ocenie podlega morfologia gruczołu i zróżnicowanie tkanek na podstawie gromadzenia się izotopu.

Kiedy wykonuje się badanie?

Scyntygrafia tarczycy wykonywana jest w przypadku:

- wola guzkowego (rozpoznanie guzków gorących, zimnych i obojętnych)

- wola zamostkowego

- wykrywania przyczyn nadczynności tarczycy

- wykonania operacji tarczycy

- występowania wad rozwojowych tarczycy (brak jednego płata)

- odszczepów tarczycy (wole językowe)

- podejrzenia przerzutów raka tarczycy.

Przebieg badania

Scyntygrafia tarczycy nie wymaga dodatkowych badań i specjalnego przygotowania pacjenta. U dzieci może wystąpić jedynie konieczność podania leków uspokajających. Ewentualnie lekarz może zalecić odstawienie niektórych leków na czas badania (hormony tarczycy, jod). 

Reklama

Godzinę przed podaje się doustnie roztwór radioznacznika (technet-99m). Gdy podaje się go dożylnie wystarczy okres 15 minut. W przypadku stosowania jodu (jod-131) podaje się kapsułkę z nim na 24 godziny przed badaniem. 

Pomiar scyntygraficzny wykonuje się na leżąco, wtedy pacjent powinien się nie ruszać. Po badaniu należy wypić około litr płynów w celu wypłukania izotopu z organizmu.

Kiedy nie wykonywać scyntygrafii tarczycy?

Badanie może być przeprowadzane u pacjenta w każdym wieku, jeśli sytuacja tego wymaga również wielokrotnie. Przeciwwskazaniem do scyntygrafii tarczycy jest ciąża kobiety oraz karmienie piersią.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL