Lekomania: Objawy i sposoby leczenia
Lekomania stała się jednym z uzależnieniem XXI wieku obok alkoholizmu i narkomanii. Stan ten wymaga również leczenia, a samo uzależnienie od leków nazywa się także lekozależnością. Jak każdy nałóg jest szkodliwa dla organizmu nie tylko pod względem fizycznym, ale również psychicznym.
Stan niepokoju, a nawet agresji wzrasta w przypadku, gdy lekoman nie może przyjąć kolejnej dawki leku, od którego jest uzależniony. Odbija się to najczęściej na wszystkich osobach go otaczających. Cierpi także budżet chorego, który łapie się każdej możliwości zdobycia odpowiedniego leku dla siebie. Poza tym samo działanie leku osłabia się i jest niewystarczające dla organizmu.
- problemy ze snem
- zaburzenia koncentracji i pamięci
- nerwowość, rozdrażnienie
- mdłości, wymioty
- lęki, depresja
- halucynacje.
Jest wiele grup farmaceutyków, które mogą wpłynąć uzależniająco. Począwszy od leków przeciwbólowych, przeciwkaszlowych, uspokajających, pobudzających, a skończywszy na środkach na bezsenność. Najczęściej wpływ na rozwój lekomanii mają preparaty określane jako: benzodiazepiny, opioidy, barbiturany.
Po zdiagnozowaniu lekomanii należy oczyścić organizm. Detoksykacja odbywa się w sposób powolny i polega na kontrolowanym zmniejszaniu dawek leku. Czasem konieczne jest wprowadzanie leku zamiennego.
Cały proces odtruwania organizmu odbywa się pod nadzorem personelu medycznego. W taki sposób organizm powoli przyzwyczaja się do tego stanu bez leku i łatwiej poradzi sobie z ich późniejszym całkowitym odstawieniem.
Lekomania wymaga także leczenia w formie psychoterapii. Pomoc można najczęściej uzyskać w ośrodkach leczenia alkoholizmu i uzależnień.