Objawy gorączki reumatycznej

Gorączka reumatyczna to choroba, która dotyka całe ciało. Pojawia się najczęściej po anginie i występuje szczególnie często u dzieci. Jej powikłania są bardzo groźne. Poznaj objawy, sposoby leczenia i skutki gorączki reumatycznej.

Objawy gorączki reumatycznej

Gorączka reumatyczna pojawia się zaraz po zachorowaniu na anginę. Pierwszym objawem są bóle i stan zapalny stawów, które dotykają raz jednego, a raz drugiego stawu. Podczas choroby do największych zniszczeń dochodzi w sercu. 

Kolejnym kryterium, które pozwala na rozpoznanie gorączki reumatycznej, są guzki podskórne, które mogą swobodnie przesuwać się pod skórą, a także rumień obrączkowaty

Charakterystycznym objawem jest pląsawica Sydenhama, czyli nadpobudliwość i dziwne ruchy wykonywane przez dziecko. Inne objawy są mniej charakterystyczne. Należy wymienić: gorączkę, leukocytozę, podwyższone OB. Jeśli występują po zachorowaniu na anginę, mogą nakierować lekarza na obecność gorączki reumatycznej.

Reklama

Jak leczy się gorączkę reumatyczną?

Gorączka reumatyczna pojawia się w trzech przypadkach anginy na 100. Tę chorobę leczy się kuracją antybiotykową. Konieczne jest też leczenie objawowe polegające m.in. na zmniejszeniu gorączki. 

Można także podawać leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, wskazane są także leki o działaniu rozrzedzającym krew, np. kwas acetylosalicylowy. Stosowane są też kortykosteroidy.

Powikłania tej choroby

Najbardziej groźnym powikłaniem w przypadku gorączki reumatycznej jest pojawienie się problemów z zastawkami, które pojawiają się w wyniku zapalenia wsierdzia i serca. Jeśli stan pacjenta jest bardzo poważny, konieczne jest wszczepienie sztucznej zastawki, która zastąpi tę, która przestała działać prawidłowo. 

Problemy związane ze stawami nie są groźne, ale przypominają przebieg reumatoidalnego zapalenia stawów, co może wprowadzić lekarza w błąd.

CZYTAJ TAKŻE: 

Proste sposoby na ból gardła - gdy nie masz przy sobie leków

O jakich chorobach świadczy przewlekły ból gardła? 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: angina | choroby u dziecka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL