Zapalenie wsierdzia. Co się dzieje gdy drobnoustroje atakują serce?

Serce codziennie wykonuje ciężką pracę, by przepompowywać krew bogatą w tlen i substancje organiczne do wszystkich komórek organizmu. Wszelkie choroby dotykające tego narządu należy traktować bardzo poważnie. Jedną z nich jest zapalenie wsierdzia. Jakie są jego przyczyny, jakie daje objawy i jak przebiega leczenie? Na te wszystkie pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Zapalenie wsierdzia - co to za choroba?

Zapalenie wsierdzia to proces zapalny, którym zostaje objęta błona wyściełająca jamy serca, jego zastawki i naczynia z nim połączone. Wspomniana błona nazywana jest właśnie wsierdziem, a jej zajęcie może prowadzić do uszkodzenia struktur serca i zatorów, które z kolei mogą być przyczyną zawałów, stanów zapalnych innych narządów, oraz ropni. Nie sposób nie wspomnieć, o tym, że za infekcyjne zapalenie wsierdzia aż w 90 proc. przypadków, odpowiadają bakterie, zwłaszcza paciorkowce, ale również enterokoki, gronkowce i bakterie z grupy gram- ujemnych.

Reklama

Skoro wiadomo, że za zapalenie wsierdzia odpowiadają wnikające do krwi drobnoustroje, przyczyn tego schorzenia należy szukać w sytuacjach, zwiększających ryzyko ich przedostawania się do ustroju. Do takich sytuacji należą:

  • obecność cewników dożylnych,
  • dożylne przyjmowanie narkotyków,
  • zabiegi przeprowadzane w obrębie jamy ustnej,
  • choroby dziąseł,
  • uszkodzenie skóry.

Oczywiście to, jak ciężko przebiega zapalenie wsierdzia, zależy w znacznej mierze od ogólnego stanu zdrowia chorego. W związku z tym można domyślić się, że na powikłany przebieg tej choroby narażone są: osoby starsze, chorujące na schorzenia autoimmunologiczne, z wadami serca, mające protezy zastawek serca, po przebytej chorobie reumatycznej i cierpiące na nowotwór

CZYTAJ TAKŻE: 5 objawów chorób serca, które widać na ciele

Objawy zapalenia wsierdzia

Początkowy etap choroby wiąże się z niespecyficznymi objawami, które można by przypisać wszelkim schorzeniom związanym z występowaniem stanu zapalnego, należą do nich: bóle głowy, podwyższona temperatura, osłabienie, bóle mięśni, zwiększenie potliwości, a także ból w klatce piersiowej. Wraz z postępem choroby, do wymienionych dolegliwości dołączają objawy typowe dla uszkodzenia serca, są one różne w zależności od tego, która część serca została zajęta. Jeżeli infekcja objęła lewą część serca, objawy będą typowe dla zaburzeń krążenia obwodowego, to znaczy, że na skórze pacjenta najpewniej pojawią się wybroczyny, oraz zgrubienia na palcach dłoni i stóp (tzw. guzki Oslera). Zajęcie prawej części wiąże się zwykle z występowaniem u chorego: dreszczy, duszności, nocnych potów, kaszlu, bólu w klatce piersiowej i ogólnego osłabienia.

Jak przebiega leczenie zapalenia wsierdzia?

Leczenie zapalenia wsierdzia polega na podawaniu pacjentowi antybiotyków przez 4 do 6 tygodni. Przez ten czas chory powinien przebywać w szpitalu. Bycie pod stałą opieką lekarza jest bardzo ważne również ze względu na możliwość wystąpienia powikłań, które mogą być wskazaniem do przeprowadzenia operacji. W trakcie takiego zabiegu usuwa się tkanki, które są zmienione przez stan zapalny, oraz dokonuje się naprawy ewentualnych uszkodzeń zastawek. 

Jeżeli jest to niemożliwe, dokonuje się wszczepienia protez zastawkowych, odsetek przeżycia chorych, którzy zostali poddani operacji, to 50 do 80 proc. Nieleczone zapalenie wsierdzia najczęściej kończy się śmiercią. Warto wiedzieć, że rokowanie zależy od czynnika wywołującego zapalenie, wieku i stanu ogólnego chorego, a także czasu w jakim zostało podjęte leczenie.

Powikłania po zapaleniu wsierdzia

Do najczęstszych powikłań zapalenia wsierdzia zalicza się:

W profilaktyce zapalenia wsierdzia stosuje się antybiotyki. Wymagają jej pacjenci z grupy ryzyka, którzy mają zostać poddani zabiegom chirurgicznym bądź stomatologicznym. 


CZYTAJ TAKŻE: 

Choroby jamy ustnej wpływają na ogólny stan zdrowia człowieka

Czy można przejść zawał serca i o tym nie wiedzieć?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: choroby serca
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL