Asfiksja - bezpośrednia przyczyna śmierci
Asfiksja to stan, kiedy do organizmu nie jest dostarczany tlen. Może mieć wiele przyczyn, a jeśli trwa dłużej niż kilkadziesiąt sekund, prowadzi do śmierci. Często chorego udaje się uratować, jednak zniszczenia w mózgu są nieodwracalne.
Do asfiksji dochodzi najczęściej w wyniku nieprzewidzianej sytuacji, jednak może mieć także przyczynę w nieprawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Pojawia się wtedy, gdy wzięcie wdechu jest niemożliwe z powodu zablokowania dróg oddechowych.
Przyczyną takiego stanu może być zadławienie się czymś lub zachłyśnięcie jedzeniem lub wymiocinami. Nie można oddychać także wtedy, gdy klatka piersiowa lub brzuch są zgniecione czymś ciężkim.
Asfiksja to także przyczyna śmierci w przypadku utonięcia lub po zaciśnięciu pętli albo rąk na szyi. Kolejną przyczyną uduszenia jest obrzęk dróg oddechowych po wstrząsie anafilaktycznym lub bezdech senny.
Do zaburzeń oddychania dochodzi także wtedy, gdy znajdujemy się w środowisku ubogim w tlen. Dochodzi do tego na przykład w laboratoriach, podczas pracy z niebezpiecznymi substancjami i w miejscach, gdzie zachodzi gwałtowna fermentacja.
Także w nisko położonych miejscach (studnie, dno statku, jaskinie) jest niewiele tlenu a dużo gazów, które są cięższe od niego. W takim miejscu może dojść do uduszenia. Podobna sytuacja dochodzi podczas pożaru, kiedy na danym obszarze zaczyna brakować tlenu.
Do niedotlenienia płodu może dojść w wyniku odklejenia się łożyska lub wtedy, gdy mięśnie macicy są nadmiernie rozciągnięte. Dziecko jest wtedy narażone na niedotlenienie, a częstym zaburzeniem u takich dzieci jest mózgowe porażenie dziecięce. Do asfiksji może dojść także wtedy, gdy poród się przedłuża, a lekarz nie decyduje się na wykonanie cesarskiego cięcia.
CZYTAJ TAKŻE: