Reklama

​Jak przebiega pląsawica Huntingtona?

Pląsawica Huntingtona (choroba Huntingtona) jest chorobą dziedziczoną genetycznie atakującą ośrodek układu nerwowego. Charakterystyczne objawy to niekontrolowane ruchy, często przypominające taniec oraz postępujące otępienie. Zaburzenia dotykają nie tylko strony fizykalnej, ale również emocjonalnej i poznawczej.

Początkowe objawy

Wstępnie pląsawica Huntingtona objawia się drżeniem nóg i rąk. Niekontrolowane ruchy utrudniają kierowanie pojazdami mechanicznymi. Czynności wymagające precyzji zaczynają sprawiać duże trudności. Chory zauważa zmianę swojego charakteru pisma. Powoli pojawia się rozdrażnienie, rozchwianie emocjonalne, a czasem zagubienie. Niektóre czynności trwają o wiele dłużej niż przed chorobą. Jednak osoba dotknięta pląsawicą Huntingtona jeszcze dość dobrze funkcjonuje społecznie.

Pląsawica Huntingtona - stadium pośrednie

Kolejne stadium przynosi nasilenie objawów. Chód chorego zaczyna przypominać zataczanie się jak u osoby po nadmiernym spożyciu alkoholu. Ruchy samoistne są coraz częstsze i coraz trudniej jest funkcjonować samodzielnie. Dochodzą też problemy z mową i przełykaniem.

Reklama

Etap końcowy

Niestety pląsawica Huntingtona jest nieuleczaną chorobą i prowadzi do ciągłej degradacji układu nerwowego. W ostatnim stadium chory nie jest w stanie sam się sobą zajmować, wymaga całodobowej opieki. Przez problemy z jedzeniem spada masa ciała. 

Utrudniony jest także z nim kontakt ze względu na utratę pamięci oraz nasilone problemy z mową. Samo leczenia ogranicza się do łagodzenia niektórych objawów. Choroba doprowadza  do wielu powikłań zdrowotnych, które przyczyniają się do zgonu. Następuje to najczęściej w ciągu 15-20 lat od pojawienia się pierwszych objawów. 

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Rekomendacje