Niedobór pogarsza pamięć i zwiększa ryzyko demencji. Jest ważny też dla serca
Odpowiedni poziom magnezu we krwi odgrywa ważną rolę w zachowaniu sprawności umysłowej i zmniejszeniu ryzyka demencji. Choć dokładne mechanizmy nie są jeszcze do końca poznane, naukowcy wskazują na szereg korzystnych działań tego pierwiastka w mózgu. Dlaczego magnez to "pierwiastek życia" i jakie jest aktualne zapotrzebowanie na ten składnik? Odpowiadamy.
Magnez to nie tylko pierwiastek ważny dla kości i mięśni - coraz więcej dowodów wskazuje, że ma również istotne znaczenie dla zdrowia mózgu. Badania sugerują, że jego odpowiednie stężenie w organizmie może być związane z lepszymi funkcjami poznawczymi i niższym ryzykiem rozwoju demencji.
Naukowcy uważają, że magnez pomaga chronić mózg na kilka sposobów. Może wzmacniać barierę krew-mózg, zmniejszając ryzyko stanów zapalnych i stresu oksydacyjnego, które uszkadzają neurony. Bierze także udział w ochronie osłonek mielinowych i hamuje nadmierną aktywność receptorów nerwowych, zapobiegając ich przeładowaniu i uszkodzeniu.
W badaniach na zwierzętach niedobór magnezu pogarszał pamięć, natomiast jego suplementacja poprawiała zdolność uczenia się, zmniejszała stany zapalne w mózgu i chroniła połączenia nerwowe. Co więcej, magnez pomaga w regulacji ciśnienia krwi, a jego brak może zwiększać ryzyko demencji naczyniowej, formy otępienia związanej z krążeniem.
Nowoczesne badania z wykorzystaniem neuroobrazowania pokazują też, że magnez może wpływać na strukturę mózgu. Choć potrzebne są dalsze badania, jedno jest pewne - utrzymanie prawidłowego poziomu magnezu to ważny element profilaktyki zdrowia mózgu.
Magnez jest nam niezbędny. Potrzebujemy go, aby procesy życiowe przebiegały prawidłowo. Reguluje on działanie ponad 600 enzymów, pełni istotną rolę w metabolizmie kości i gospodarce wapniowej. Bierze udział w termoregulacji, hydroksylacji witaminy D i regulacji stężenia glukozy we krwi. Ale to nie wszystko.
Magnez jest niezbędny do prawidłowej pracy serca. Działa przeciwskurczowo na naczynia krwionośne, dzięki czemu zapobiega niedokrwieniu i rozwojowi nadciśnienia tętniczego oraz choroby niedokrwiennej serca.
Jest jednym z kofaktorów enzymów rozkładających hormony stresu. Dzięki niemu znacznie łatwiej jest się nam wyciszyć i odprężyć. Zmniejsza uczucie lęku poprzez wpływ na neuroprzekaźniki, dlatego pozytywnie oddziałuje na nasze zdrowie psychiczne.
Magnez wraz z wapniem i witaminą D buduje kości i zęby, przeciwdziałając m.in. osteoporozie. Odpowiada również za nasze mięśnie. Gdy mamy go za mało, mogą pojawić się drgania powiek i warg oraz bolesne skurcze łydek.
Ponieważ magnez jest ważnym minerałem, który pełni wiele istotnych funkcji w organizmie, jego niedobór może prowadzić do różnych konsekwencji zdrowotnych. Zalicza się do nich:
- skurcze mięśni,
- osłabienie układu kostno-mięśniowego,
- problemy z układem nerwowym,
- zaburzenia równowagi elektrolitowej,
- zaburzenia pracy serca,
- zwiększone ryzyko osteoporozy,
- nadciśnienie tętnicze,
- zwiększone ryzyko stanów zapalnych i przewlekłych chorób,
- migrenowe bóle głowy,
- zaburzenia lękowe.
Zgodnie z wytycznymi Instytutu Żywności i Żywienia średnie zapotrzebowanie (EAR) na magnez dla osoby dorosłej to 350 mg dla mężczyzn i 265 mg dla kobiet. Natomiast zalecane spożycie (RDA) to 420 mg dla mężczyzn i 320 mg dla kobiet.
Najlepiej przyswajalne są organiczne sole magnezu takie jak jabłczan, glicynian, taurynian, cytrynian czy mleczan. Są to sole dobrze rozpuszczalne w wodzie, dzięki czemu łatwo wchłaniają się w jelicie cienkim.
Suplementacja magnezu jest zalecana w przypadku wykrycia niedoboru tego składnika w organizmie, np. za pomocą badania stężenia magnezu zjonizowanego we krwi. Innym sposobem jest obserwacja występowania objawów jego niedoboru, jednak należy pamiętać, że często nie są one jednoznaczne (jak uczucie zmęczenia i drażliwość). Dlatego warto rozważyć dokładne zbadanie naszej diety pod kątem zawartości magnezu i spróbować wzbogacić ją w produkty bogate w ten składnik. Następnie możemy monitorować, czy objawy ustępują. W związku z tym zawsze zaleca się, aby pierwszym krokiem było dostosowanie diety, a dopiero w przypadku braku skuteczności tej metody rozważenie suplementacji magnezu.
Źródła:
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC11362647/.
https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/fakty-i-mity/magnez-czy-trzeba-go-suplementowac/.
CZYTAJ TAKŻE:
Na kości, nerwy, dobry sen i nadciśnienie. W nich magnezu jest najwięcej
Najczęstsze przyczyny zawrotów głowy. To nie tylko problem z błędnikiem
Neutralizuje wolne rodniki, wzmacnia koncentrację i pamięć. Jest w herbacie