Co świadczy o problemach ze śledzioną?

​Śledziona jest narządem, który jest połączony aż z dwoma układami: krwionośnym oraz limfatycznym. Czy da się w takim razie bez niej żyć? Okazuje się, że tak.

Śledziona - funkcja, zadania

Śledziona, podobnie jak trzustka, jest odpowiedzialna za trawienie i rozprowadzanie składników pokarmowych. Ma zresztą jeszcze więcej zadań: oczyszcza krew, z której usuwa zużyte, nie spełniające już swojej funkcji erytrocyty oraz płytki krwi. 

Śledziona pokonuje wirusy oraz produkuje limfocyty. Bez śledziony komórki obumierają w przypadku niedotlenienia. Śledziona przeciwdziała temu produkując substancje magazynujące energię i ułatwiające przepływ krwi. 

To ona też magazynuje krew w okoliczności, gdy np. organizm broni się przed utratą ciepła. Jeżeli jest to narząd, który spełnia tak wiele zadań, to czy możliwe jest życie bez niego?

Reklama

Problemy ze śledzioną - sygnały od organizmu

Jeżeli jesteśmy permanentnie zmęczeni, ospali, źle trawimy, mamy różnego rodzaju problemy z wydalaniem, waha nam się poziom cukru we krwi, miewamy skłonność do nadwagi lub niedowagi oraz anemii - to  mogą być sygnały, że coś ze śledzioną nie tak.

Elastyczność śledziony

Śledziona ma  złożoną budowę anatomiczną i sprężystość, które ułatwiają jej dość unikatową możliwość: zdolność do zmiany swojej objętości. W pewnych okolicznościach śledziona może powiększać się, bywa, że nawet dziesięciokrotnie. 

Wielkość i kształt śledziony zależą najczęściej od stopnia wypełnienia jej krwią. Śledziona powiększa się nie zawsze z przyczyn chorobowych, jednak najczęściej jej powiększenie bywa pierwszym sygnałem ostrzegawczym, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego

Bez śledziony?

Okazuje się jednak, że bez śledziony można żyć. Jeżeli z jakichś powodów jest usuwana - jej funkcje przejmuje wątroba.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: śledziona | powiększona śledziona
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL