Densytometria - badanie oceniające gęstość kości

​Densytometria to badanie, które pozwala na ocenienie gęstości kości. Dzięki prostemu i bezbolesnemu badaniu możemy uchronić się od następstw osteoporozy i rozpocząć w porę jej leczenie.

​Densytometria to badanie, które pozwala na ocenienie gęstości kości. Dzięki prostemu i bezbolesnemu badaniu możemy uchronić się od następstw osteoporozy i rozpocząć w porę jej leczenie.

Wskazania do densytometrii

Badanie gęstości kości przeprowadza się u osób, których krewni chorują na osteoporozę. Brak wapnia w organizmie spowodowany piciem zbyt dużej ilości kawy lub nietolerancją tego minerału, niska aktywność fizyczna i choroby endokrynologiczne to kolejne wskazanie do przeprowadzenia densytometrii. 

Densytometria jest stosowana w chorobie reumatycznej, niektórych rodzajach terapii nadciśnienia i chorób nerek. Dzięki niej można wykryć takie choroby, jak osteoporoza i pojawianie się ognisk kalcyfikacji.

Jak przebiega densytometria

Badanie jest nieskomplikowane, a jego przeprowadzenie nie wiąże się z bólem. Zaletą tej metody jest niska dawka promieniowania rentgenowskiego, którą przyjmuje pacjent. Urządzenie przeprowadzające badanie posiada specjalne ramię, które przesuwa się nad badaną kończyną. 

Najczęściej ocenia się stan nasady kości udowej, gdyż złamanie w tym miejscu jest najpoważniejszą dolegliwością związaną z osteoporozą. Jeśli pacjent jest otyły lub wykonanie badania kości udowej jest niemożliwe, w takim przypadku stosuje się pomiar gęstości kości przedramienia. 

Wynik podawany jest na ekranie w formie wizualnej dwu lub trzy wymiarowej. Chory podczas badania kości udowej przyjmuje pozycję leżącą, a w polu działania maszyny nie może znajdować się żaden metalowy przedmiot. 

Dzięki przeprowadzeniu densytometrii i zareagowaniu w porę na wykryte zagrożenie, można rozpocząć prawidłowe leczenie braku wapnia w kościach. Badanie powyżej 40 roku życia powinno przeprowadzać się raz na rok. 

Reklama
INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL