Prawidłowy poziom eozynofili u dzieci

Eozynofile to składnik szpiku kostnego, tzw. krwinki kwasochłonne, jeden z rodzajów leukocytów (białych krwinek). Ich rolą jest zwalczanie pasożytów jelitowych oraz pomoc organizmowi w alergiach.

Eozynofile to składnik szpiku kostnego, tzw. krwinki kwasochłonne, jeden z rodzajów leukocytów (białych krwinek). Ich rolą jest zwalczanie pasożytów jelitowych oraz pomoc organizmowi w alergiach.

Badanie poziomu eozynofilów

Liczbę eozynofili we krwi sprawdza się podczas klasycznej morfologii krwi. Musi ona być dokonywana oczywiście na czczo, aby wyniki nie były sfałszowane. Prawidłową normą stężenia eozynofili we krwi jest 50-400/µl lub 2-4%. Należy uwzględnić, że wyniki mogą się nieznacznie różnić pomiędzy poszczególnymi laboratoriami. 

Badanie poziomu eozynofili może pomóc w zdiagnozowaniu takich problemów jak wczesne stadia choroby Cushinga, ostrej hipereozynofilii, zakażeń pasożytniczych lub rozmaitego rodzaju alergii.

Zbyt niskie stężenie eozynofili we krwi

Jeżeli w efekcie badań okaże się, że poziom eozynofili u naszego dziecka jest zbyt niski, oznaczać to będzie, że mamy do czynienia z eozynopenią. Mówi się o niej, gdy poziom krwinek spadnie poniżej 50/μl. Taki wynik interpretuje się jako konieczność dalszych badań w kierunku zaburzeń hormonalnych wywołanych przez korę nadnerczy lub niedokrwistości aplastycznej oraz tocznia trzewnego rozsianego. 

Reklama

Niski poziom eozynofili występuje też w przypadku wstrząsów i w ciężkich posocznicach oraz w związku z zatruciem alkoholowym.

Zbyt wysokie stężenie eozynofili we krwi

Jeżeli badania krwi wykażą, że eozynofili jest we krwi naszego dziecka zbyt wiele, będzie to oznaczać, że mamy do czynienia z eozynofilią. Taki stan z kolei występuje w chorobach alergicznych, takich jak alergia, astma. Można także obawiać się tu chorób płuc, zakażeń (głównie pasożytniczych). 

Największy niepokój taki wynik budzi, gdy wiadomo, że oznacza on też możliwość wystąpienia chorób nowotworowych, z chłoniakami i ostrymi białaczkami na czele.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL