GIS wycofał popularne tabletki na ból gardła. Zawierają toksyczne alkaloidy

Decyzją Głównego Inspektoratu Sanitarnego wycofano tabletki stosowane na ból gardła oraz chrypę. Produkt leczniczy może stanowić poważne ryzyko dla zdrowia. GIS apeluje, by pacjenci sprawdzili, czy posiadają tabletki w swojej apteczce, ponieważ znajduje się w nich przekroczona dozwolona dawka alkaloidów, substancji toksycznych dla organizmu.

GIS wycofuje Tymianek i Podbiał

Decyzją GIS wycofano ze sprzedaży suplement diety Tymianek i Podbiał marki Herbs. Wycofany produkt ma numer partii 31722 z datą przydatności 09/2024. Suplement diety ma postać pastylek do ssania w ilości 12 sztuk, o masie produktu 30 g netto .

Decyzja została podjęta po potwierdzeniu, że w produkcie znajduje się przekroczona dawka toksycznych alkaloidów pirolizydynowych.

Toksyczne alkaloidy w pastylkach

Alkaloidy pirolizydynowe to metabolity wytwarzane przez rośliny, celem odstraszenia zwierząt roślinożernych. Alkaloidy zawiera m.in. podbiał pospolity, żywokost lekarski, ogórecznik lekarski. Substancje te w nadmiernych ilościach są toksyczne dla organizmu człowieka, dlatego ich dawkowanie i spożywanie jest ściśle kontrolowane pod kątem produkcji m.in. leków i suplementów.

Reklama

Nadmierne spożycie alkaloidów pirolizydynowych może wywoływać mutacje genetyczne oraz tworzenie nieprawidłowych wiązań między nićmi DNA, a także całkowicie zaburzać DNA.

Alkaloidy mają negatywny wpływ na funkcjonowanie wątroby, uszkadzając hepatocyty. W przeprowadzonych na zwierzętach badaniach udowodniono, że mogą one również wywoływać guzy wątroby oraz zmiany w obrębie układu oddechowego.

W licznych badaniach udowodniono, że zespół niedrożności zatokowej wątroby jest ściśle powiązany ze stosowaniem preparatów, zawierających alkaloidy. Wystarczy dawka 1mg/kg m.c., by u człowieka doszło do zatrucia oraz toksycznego wpływu alkaloidów pirolizydynowych. Dopuszczona do obrotu na terenie Unii Europejskiej dawka w produktach leczniczych i roślinnych jest znacznie mniejsza.

Tymianek i podbiał na gardło

Tymianek i podbiał stosowane w produktach leczniczych, znajdują swoje zastosowanie w przypadku zapalenia gardła oraz chrypy. Zioła te mają właściwości nawilżające układ oddechowy oraz rozszerzają oskrzela. Ponadto działają ściągająco na śluzówkę, co pomaga odkrztuszać zalegającą wydzielinę w przypadku stanu zapalnego. Zawarte w tymianku i podbiale garbniki zmniejszają obrzęk i likwidują drobnoustroje.

Co zrobić z wycofanym lekiem lub suplementem diety?

Jeśli posiadamy w swojej domowej apteczce leki, które zostały wycofane przez GIS lub GIF, należy niezwłocznie się ich pozbyć. Nie należy przyjmować takich preparatów na własną rękę, a w wielu aptekach znajdują się odpowiednie pojemniki, do których można wyrzucać niezdatne do użycia leki i suplementy, ale także te, które są przeterminowane lub uszkodzone.

CZYTAJ TAKŻE: 

Dzieci umierają z powodu inwazyjnej formy paciorkowca

Popularne zioła na infekcje dróg oddechowych

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: tymianek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL