Ból kręgosłupa lędźwiowego - jak sobie z nim radzić?

Ból kręgosłupa lędźwiowego, czyli tzw. ból krzyża, to niemal powszechna przypadłość, której większość z nas doświadcza choć raz w życiu, a która potrafi nie tylko uprzykrzyć życie, ale też uniemożliwić normalne funkcjonowanie.

Bóle krzyża - przyczyny

Jedną z najczęstszych przyczyn są przeciążenia lub urazy, związane z wykonywaną pracą, sportem lub inną życiową aktywnością. W wyniku nadmiernych obciążeń może dojść do mechanicznego uszkodzenia krążka międzykręgowego (tzw. dysku) lub mięśni przykręgosłupowych.

Bóle w odcinku lędźwiowym kręgosłupa mogą być spowodowane wadą postawy lub zmianami zwyrodnieniowymi. W niektórych przypadkach ból jest objawem innych schorzeń, w tym chorób reumatycznych czy nawet nowotworów, dlatego nie należy go lekceważyć, zwłaszcza jeśli ma charakter przewlekły i towarzyszą mu inne dolegliwości.

Reklama

Bólom kręgosłupa lędźwiowego sprzyja otyłość, siedzący tryb życia i słaba kondycja fizyczna, ale też wykonywanie pracy związanej z podnoszeniem ciężkich przedmiotów czy częstym schylaniem się.

Jak sobie radzić z bólem kręgosłupa lędźwiowego

Jeśli mamy do czynienia z bólem nieswoistym, czyli niezwiązanym z żadnym poważnym schorzeniem, dolegliwości zwykle mijają samoistnie w ciągu kilku dni lub tygodni. W tym czasie nie należy nadmiernie przeciążać kręgosłupa, ale lepiej też nie leżeć w łóżku, bo może to jedynie doprowadzić do osłabienia mięśni, co nie wpłynie korzystnie na powrót do pełnej sprawności.

W razie potrzeby lekarz może przepisać leki przeciwbólowe, przeciwzapalne lub rozluźniające mięśnie.

Pomocne mogą być okłady (ciepłe lub zimne) oraz ćwiczenia i zabiegi wykonywane przez doświadczonego rehabilitanta.


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL