To nie tylko kwestia zmęczenia. Lekarka wskazuje przyczyny cieni pod oczami

Czy zauważyliście, że w filmach osoby chore i zmęczone zwykle przedstawiane są z bladą cerą i wyraźnie zarysowanymi cieniami pod oczami? Szary obszar pod oczami to bowiem jasny sygnał - organizm jest wyczerpany. W prawdziwym życiu nie jest to jednak tak oczywiste - za sińcami pod oczami mogą stać zarówno problemy natury zdrowotnej, estetycznej, jak i genetyka. Kiedy sińce pod oczami to "taka uroda", a kiedy głębszy problem? Wyjaśnia Ewelina Cieplińska-Kechner - lekarz medycyny estetycznej, rezydentka specjalizacji z okulistyki Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie

Skąd się biorą sińce pod oczami?

- Cienie, czy też popularnie zwane "sińce" pod oczami mogą być cechą indywidualną, przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Szare zabarwienie obszaru pod oczami zdarza się wówczas już nawet u dzieci i osób bardzo młodych  - mówi lek. Ewelina Cieplińska-Kechner - lekarz medycyny estetycznej, rezydentka specjalizacji z okulistyki Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. 

Są osoby, u których budowa czaszki sprawia, że oczy osadzone są w oczodole bardzo głęboko, co w połączeniu z cieńszą skórą w tej okolicy daje ciemniejszy obszar pod okiem. Nie zapominajmy w tej sytuacji o grze światła i cienia. Dodatkowo osoby o ciemniej karnacji są bardziej predysponowane do większej pigmentacji skóry tej okolicy melaniną - naturalnym barwnikiem występującym w skórze, co daje ciemniejszy obszar skóry w tej okolicy. 

Reklama

- Należy pamiętać, że skóra pod oczami jest bardzo cienka, ma zaledwie 0,5 mm grubości, przez co bogata sieć naczyń krwionośnych pod nią przebiegających nadaje tej okolicy siny kolor. Dodatkowym aspektem przyczyniającym się do występowania cieni pod oczami jest naturalnie cieńsza warstwa tkanki tłuszczowej, co sprawia że naczynia krwionośne w tej okolicy są bardziej widoczne - wyjaśnia. 

Sińce pod oczami jako oznaka starzenia się

Naturalną przyczyną sińców pod oczami jest zwyczajne starzenie się. - Z wiekiem skóra staje się cieńsza i wiotka- cienie pod oczami stają się więc bardziej widoczne. Zjawisku szarych cieni pod oczami sprzyja - naturalna z wiekiem - utrata podskórnej tkanki tłuszczowej i kostnej. W medycynie estetycznej najczęściej spotykam się właśnie z pacjentami, u których występuje redukcja tkanki tłuszczowej, co z kolei wywołuje ubytki pod oczami, tworząc tzw. "doły" i sińce - dodaje.

Sińce pod oczami - to może być odwodnienie

To niejedyna przyczyna tego problemu. Na liście przyczyn cieni pod oczami jest także za mała ilość snu i odwodnienie. Niedobór snu i zbyt mała ilość wypijanej dziennie wody źle odbijają się na naszym zdrowiu i wyglądzie.  

- Często o tym zapominamy, ale przecież skóra odwodniona i zmęczona jest bardziej podatna na uwidacznianie się na niej naczyń krwionośnych. Zwłaszcza delikatna okolica pod okiem może być bardziej zasiniona przez odwodnienie tkanek - podkreśla lekarka. 

Cienie pod oczami a zdrowie

Czy istnieją choroby, które objawiają się zasinieniem pod oczami? Takie pytanie zadaje sobie z pewnością każda osoba, która "dorobiła się" cieni pod oczami. 

Owszem są stany chorobowe, w których ten defekt urody staje się wyraźniejszy. Przykładowo w anemii odcień skóry jest zwykle blady, co uwydatnia zasinienie pod oczami.

W strefie pod oczami widać także inne dolegliwości. Przewlekłe choroby wątroby mogą powodować żółtawy odcień skóry oraz nasilone cienie pod oczami, z kolei pojawienie się worków pod oczami i obrzęków może sugerować problemy z nerkami lub niedoczynność tarczycy. 

Doktor Cieplińska-Kechner jednak uspokaja. - Nigdy nie należy traktować żadnego objawu pojedynczo. Jeżeli pacjentowi doskwierają inne objawy takie jak osłabienie, brak apetytu, blady odcień skóry, kołatania serca i towarzyszy temu zmiana okolicy oka w postaci i pojawienie się cieni bądź obrzęków pod oczami - w tej sytuacji należy udać się do lekarza i poddać się szerszej diagnostyce.

Cienie pod oczami - jak im zaradzić?

Masz cienie pod oczami i co dalej? Czy da się je usunąć? Przede wszystkim, jak podpowiada lekarka, najpierw warto popracować nad zmianą stylu życia, zadbać o zdrowy sen i odpoczynek. Pomoże również odpowiednie nawadnianie i picie min. 2,5 litra wody dziennie. Niezbędny będzie także dobór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji wrażliwej skóry okolicy oka, o działaniu rozjaśniającym cienie pod oczami, poprawiających mikrokrążenie

- Dostępna jest również szeroka gama zabiegów medycyny estetycznej dedykowanych okolicy oka, takich jak mezoterapia, zabiegi laserowe bądź wypełnienie ubytków tkanki podskórnej okolicy podoczodołowej usieciowanym kwasem hialuronowym, które znacznie poprawiają wygląd tej okolicy - mówi lek. Ewelina Cieplińska-Kechner. - Dostępnych jest wiele metod, ale do uzyskania poprawy wyglądu skóry okolicy oka i zmniejszenia cieni pod oczami kluczowa jest dobrze zaplanowana terapia i dobór odpowiedniej pielęgnacji. . 

CZYTAJ TAKŻE: 

Obłędnie pachnie, wszechstronnie działa. Niezwykłe masło                                

Odejmują skórze lat. Stymulują produkcję kolagenu i "prasują" zmarszczki

Nawilży, ukoi, odmłodzi i odświeży. Stosuj zimą, gdy swędzi całe ciało

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: cienie pod oczami przyczyna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL