To najgorsza pozycja dla kondycji i zdrowia. Dlaczego siedzenie jest zabójcze?

Poruszanie się samochodem, zamiast pieszo lub rowerem, długie siedzenie w pracy, a następnie odpoczynek przed telewizorem bądź komputerem - tak wygląda typowy dzień bardzo wielu Polaków. Niestety na dłuższą metę wiąże się to z rozwojem poważnych problemów ze zdrowiem. Jakie konsekwencje ma dla organizmu człowieka brak ruchu i siedzący tryb życia? Dlaczego codzienna aktywność fizyczna jest tak ważna? Wyjaśniamy!

Siedzący tryb życia sprzyja otyłości

Nie od dziś wiadomo, że brak ruchu sprzyja gromadzeniu się nadmiaru kilogramów i rozwojowi otyłości. Jeśli na co dzień nie dostarcza się organizmowi odpowiedniej ilości aktywności fizycznej, a jednocześnie spożywa się zbyt duże ilości jedzenia, to niestety nadmiar kalorii jest gromadzony w postaci tkanki tłuszczowej. W ten sposób przybywa kilogramów, co nieuchronnie prowadzi najpierw do nadwagi, a przy braku zmiany nawyków do otyłości.

Najnowsze statystyki Narodowego Funduszu Zdrowia mówią same za siebie - aż trzech na pięciu dorosłych Polaków ma nadwagę, a co czwarty jest otyły. Są to dane mrożące krew w żyłach, ponieważ wbrew powszechnej opinii otyłość to nie tylko nadmiar kilogramów - ma ona również poważne konsekwencje dla zdrowia. Sprzyja rozwojowi cukrzycy typu 2, nadciśnienia tętniczego, chorób serca, udaru mózgu, zaburzeń lipidowych, miażdżycy i wielu innych chorób. Im wszystkim można zapobiegać, zmieniając własne nawyki i prowadząc zdrowszy tryb życia.

Reklama

Czytaj także: To sprzyja otyłości. Latem sięgamy po nie częściej 

Brak ruchu prostą drogą do rozwoju cukrzycy

Szacuje się, że w Polsce na cukrzycę typu 2 choruje prawie 2,7 miliona osób. Oznacza to, że co jedenasty Polak zmaga się z tą chorobą. Dużą rolę w jej rozwoju bez wątpienia odgrywa siedzący tryb życia i brak ruchu, w połączeniu z niewłaściwą, obfitującą w przetworzone produkty i tłuszcze dietą. Niestety zbyt wysoki poziom cukru we krwi ma poważne konsekwencje dla zdrowia - sprzyja rozwojowi chorób układu krążenia, udaru mózgu, niewydolności nerek i neuropatii. Są to problemy zdrowotne, które mogą znacznie obniżyć jakość życia, a nawet być przyczyną przedwczesnej śmierci.

Badania wykazały, że osoby, które spędzają więcej niż 40 godzin tygodniowo przed telewizorem, komputerem lub przeglądając swój telefon, mają niemal 3-krotnie wyższe ryzyko pojawienia się cukrzycy typu 2. Szacuje się również, że aż u 90 proc. pacjentów rozwojowi choroby można by było zapobiec, gdyby w porę zdecydowali się oni zmienić swój styl życia - wdrożyć codzienną aktywność fizyczną i zmodyfikować swoją dietę.

Długotrwałe siedzenie sprzyja niedoborom witaminy D

Wielogodzinne siedzenie w biurze, a także spędzanie wolnego czasu w domu przed komputerem lub telewizorem, zamiast na świeżym powietrzu, sprzyja niedoborom witamin, szczególnie witaminy D. Jest to wyjątkowa witamina, której głównym źródłem jest synteza w skórze pod wpływem promieni słonecznych. 

Jeśli więc zbyt długo siedzisz w zamkniętych pomieszczeniach, to nie dajesz swojemu organizmowi szansy na wytworzenie odpowiednich jej ilości. Prowadzi to do rozwoju jej niedoborów, które na naszej szerokości geograficznej są niezwykle częste - szacuje się, że aż 90 proc. Polaków ma zbyt małą jej ilość w organizmie. Statystyki te są alarmujące, ponieważ niedobór witaminy D sprzyja wraz z wiekiem osłabieniu kości, rozwojowi osteoporozy, patologicznych złamań kości i problemów ze stawami a także drastycznie osłabia odporność. 

Nadmiar siedzenia przyczynia się do problemów z sercem

Regularna aktywność fizyczna jest niezwykle istotna dla utrzymania naszego serca i całego układu krążenia w odpowiedniej kondycji. W końcu serce jest również mięśniem, podobnym do mięśni szkieletowych, i podobnie jak one potrzebuje treningu do zachowania odpowiedniej siły skurczu. Oglądanie telewizji, jazda samochodem czy granie w gry komputerowe nie są aktywnościami, które wystarczają do utrzymania zdrowego serca. Z tego względu osoby prowadzące siedzący tryb życia mają zwiększone ryzyko wielu groźnych chorób, na przykład choroby niedokrwiennej serca, jego niewydolności i zawału.

Badania wykazały, że mężczyźni, którzy spędzają w aucie więcej niż 10 godzin tygodniowo mają o 82 proc. większe ryzyko rozwoju chorób układu krążenia w porównaniu do osób, które korzystają z auta przez mniej niż 4 godziny w tygodniu. Z kolei siedzenie dłużej niż 23 godziny tygodniowo zwiększało to ryzyko o 64 proc. w porównaniu do mężczyzn, którzy prowadzili siedzący tryb życia przez mniej niż 11 godzin w tygodniu.

Siedzący tryb życia sprzyja rozwojowi nowotworów

Brak aktywności fizycznej i siedzący tryb życia są to czynniki, które mogą sprzyjać rozwojowi groźnych i potencjalnie śmiertelnych nowotworów. Badania wykazały, że kobiety, które każdego dnia spędzają do 7 godzin wykonując pracę siedzącą mają większe ryzyko rozwoju raka endometrium w porównaniu z osobami, które spędzają w ten sposób mniej niż 3 godziny dziennie. Z kolei mężczyźni, którym brak jest na co dzień odpowiedniej ilości ruchu mają zwiększone ryzyko raka prostaty. Dodatkowo osoby prowadzące siedzący tryb życia mają częściej zapadają na raka piersi i jelita grubego.

CZYTAJ TAKŻE: To najgorsza pozycja do snu. Rujnuje narządy i spowalnia krążenie


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: pozycja siedząca | siedzący tryb życia choroby
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL