Uczulenie na nikiel to też alergia

Nikiel (Ni) to metal należący do grupy metali przejściowych. Stanowi często składnik wielu innych metali oraz zanieczyszcza materiały, z których wyprodukowane są przedmioty codziennego użytku. Uczulenie na nikiel może pojawiać się przy kontakcie z przedmiotem go zawierającym lub po spożyciu produktów, w których występują jego śladowe ilości. Dlatego uważany jest za jeden z alergenów.

Nikiel (Ni) to metal należący do grupy metali przejściowych. Stanowi często składnik wielu innych metali oraz zanieczyszcza materiały, z których wyprodukowane są przedmioty codziennego użytku. 
Uczulenie na nikiel może pojawiać się przy kontakcie z przedmiotem go zawierającym lub po spożyciu produktów, w których występują jego śladowe ilości. Dlatego uważany jest za jeden z alergenów.

Uczulenie na nikiel - alergia skórna

Występuje w kontakcie skóry z rzeczami, które zawierają w składzie nikiel. Są to często: guziki, zegarki, bransoletki, kolczyki, klamry od pasków, ale również sztućce. 

Przy silnej alergii lub przy dłuższym kontakcie mogą na skórze pojawiać się zaczerwienienia oraz pęcherze. Alergia może prowadzić do stanów egzemy skórnej i wystąpienia silnego świądu.

Uczulenie na nikiel - alergia pokarmowa

Wiele warzyw i owoców zawiera nikiel, bo do roślin przedostaje się wraz z wodą poprzez korzenie. Przy tego typu alergii trzeba szukać produktów uprawianych na glebach wolnych od niklu. 

Nikiel najczęściej występuje w:

- rybach morskich (śledzie, łososie)

Reklama

- owocach morza

- podrobach

- kakao

- produktach sojowych

- roślinach strączkowych

- kawie

- czarnej herbacie.

Przeciwdziałanie i leczenie

Główna forma leczenia polega na unikaniu niklu w każdej postaci. Gdy wystąpi egzema, stosuje się specjalne maści przeciwzapalne, a w przewlekłych przypadkach może okazać się konieczne leczenie sterydami. 

Przy uczuleniu na nikiel pokarmowym ustala się w kontakcie z lekarzem i dietetykiem dietę ubogą w nikiel. Czyli zawierającą produkty, które można jeść bez ograniczeń, które należy bezwzględnie unikać i które ograniczyć.

 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL