Statyny. Rozbijają złogi cholesterolu. Potrzebuje ich już nawet co drugi Polak!

Aby kontrolować cholesterol, należy prowadzić zdrowy tryb życia, to znaczy dbać o dietę, aktywność fizyczną oraz unikać używek. Co jeśli okaże się to niewystarczające lub choroba już występuje? Z pomocą przychodzą statyny. Mimo że wielu ludzi codziennie je przyjmuje, nie wszyscy wiedzą, jakie właściwie jest działanie statyn, skutki uboczne i wskazania do ich przyjmowania. Chcesz się dowiedzieć? Przeczytaj poniższy artykuł.

Czym są statyny i jak działają?

Statyny to leki pochodzenia syntetycznego lub naturalnego, które wykazują szereg właściwości poprawiających funkcjonowanie układu naczyniowego. Powszechnie kojarzy się je przede wszystkim z obniżaniem poziomu ,,złego cholesterolu". Czym jest wspomniany zły cholesterol? To frakcja cząstek o niskiej gęstości (LDL), której odkładanie w naczyniach stymuluje powstawanie blaszek miażdżycowych, co zwiększa ryzyko zawału sercaudaru mózgu. Wykazano, że obniżenie LDL o każde 40 mg/dL, powoduje zmniejszenie ryzyka zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych aż o 20 proc.

Reklama

Poza leczeniem hiperlipidemii, statyny hamują układ krzepnięcia, a nawet indukują rozkład zakrzepu, zmniejszając tym samym ryzyko incydentów sercowo-naczyniowych. Innym, mniej znanym działaniem statyn, jest hamowanie reakcji zapalnych i regulacja pracy układu immunologicznego.

Jakie są wskazania do przyjmowania statyn?

Przyjmowanie leków z grupy statyn, zaleca się osobom o podwyższonym stężeniu frakcji LDL i cholesterolu całkowitego, a zwłaszcza tym, u których stwierdzono chorobę spowodowaną przez miażdżycę naczyń np. chorobę niedokrwienną serca, lub zawał. 

Które leki są statynami?

Jak już zostało nadmienione, statyny dzielą się na naturalne i syntetyczne. Te pierwsze można znaleźć między innymi w: czosnku, awokado i jadalnym azjatyckim grzybie shiitake. Do statyn naturalnych należą:

  • prawastatyna- stosowana (poza typowymi wskazaniami) u dzieci od 8 roku życia, u których hipercholesterolemia jest uwarunkowana genetycznie, a także u pacjentów z dławicą piersiową i  z podwyższonym stężeniem cholesterolu podczas leczenia immunosupresyjnego po przeszczepieniu narządu miąższowego;
  • simwastatyna- stosowana jest u osób z cukrzycą i miażdżycą, nawet jeżeli poziom cholesterolu jest u nich w normie, celem profilaktyki zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych. Simwastatyna jest również rozwiązaniem w przypadku hipercholesterolemii o podłożu genetycznym, kiedy nie można zastosować żadnego innego leczenia;
  • lowastatyna- znajduje zastosowanie u pacjentów z chorobą niedokrwienną serca. 

Z kolei do statyn syntetycznych zalicza się: rosuwastatynę, fluwastatynę i atrowastatynę. Wszystkie trzy statyny stosuje się u pacjentów z hipercholesterolemią i podwyższoną frakcją trójglicerydów we krwi, aby zapobiegać schorzeniom serca lub udarom mózgu, oraz w prewencji kolejnych incydentów sercowo-naczyniowych.

Jakie są przeciwwskazania do przyjmowania statyn?

Do najważniejszych przeciwwskazań do stosowania statyn należą:

  • ciąża i okres karmienia piersią;
  • czynne choroby wątroby;
  • uczulenie na statyny;
  • wiek - leków z tej grupy nie podaje się dzieciom poniżej 8 roku życia.

Rzecz jasna, o konieczności stosowania statyn decyduje lekarz - to on po zebraniu dokładnego wywiadu z pacjentem rozważa, czy leki przyniosą oczekiwany rezultat oraz czy nie istnieją inne przeciwwskazania do ich wprowadzenia.

Statyny - skutki uboczne

Mimo że statyny są z reguły dobrze tolerowane przez pacjentów, to należy pamiętać o ich głównym działaniu niepożądanym, czyli uszkodzeniu mięśni (miopatii). Na wystąpienie miopatii szczególnie narażone są osoby z cukrzycą, w podeszłym wieku i cierpiące na schorzenia nerek. Poza tym, interakcje statyn z niektórymi lekami z grupy przeciwgrzybiczych, przeciwnadciśnieniowych i częścią antybiotyków, mogą nasilać ryzyko miopatii. U nielicznej grupy leczonych statynami może rozwinąć się rabdomioliza, czyli rozpad mięśni poprzecznie prążkowanych prowadzący do niewydolności nerek. Podczas zażywania statyn należy monitorować poziom enzymów wątrobowych, ponieważ jak wynika z badań, leki te mogą spowodować ich istotny wzrost. Do najczęstszych działań niepożądanych statyn, które nie należą do szczególnie niebezpiecznych, zalicza się: bóle głowy, wymioty, zaparcia, biegunki, bóle stawów, wysypkę i zaburzenia snu. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Niebezpieczny stan zapalny w naczyniach krwionośnych

Te produkty mogą szkodzić naszemu sercu

Rakotwórcze produkty, które masz w swojej kuchni

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: zły cholesterol | cholesterol ldl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL