Statyny. Rozbijają złogi cholesterolu. Potrzebuje ich już nawet co drugi Polak!
Aby kontrolować cholesterol, należy prowadzić zdrowy tryb życia, to znaczy dbać o dietę, aktywność fizyczną oraz unikać używek. Co jeśli okaże się to niewystarczające lub choroba już występuje? Z pomocą przychodzą statyny. Mimo że wielu ludzi codziennie je przyjmuje, nie wszyscy wiedzą, jakie właściwie jest działanie statyn, skutki uboczne i wskazania do ich przyjmowania. Chcesz się dowiedzieć? Przeczytaj poniższy artykuł.
Statyny to leki pochodzenia syntetycznego lub naturalnego, które wykazują szereg właściwości poprawiających funkcjonowanie układu naczyniowego. Powszechnie kojarzy się je przede wszystkim z obniżaniem poziomu ,,złego cholesterolu". Czym jest wspomniany zły cholesterol? To frakcja cząstek o niskiej gęstości (LDL), której odkładanie w naczyniach stymuluje powstawanie blaszek miażdżycowych, co zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Wykazano, że obniżenie LDL o każde 40 mg/dL, powoduje zmniejszenie ryzyka zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych aż o 20 proc.
Poza leczeniem hiperlipidemii, statyny hamują układ krzepnięcia, a nawet indukują rozkład zakrzepu, zmniejszając tym samym ryzyko incydentów sercowo-naczyniowych. Innym, mniej znanym działaniem statyn, jest hamowanie reakcji zapalnych i regulacja pracy układu immunologicznego.
Przyjmowanie leków z grupy statyn, zaleca się osobom o podwyższonym stężeniu frakcji LDL i cholesterolu całkowitego, a zwłaszcza tym, u których stwierdzono chorobę spowodowaną przez miażdżycę naczyń np. chorobę niedokrwienną serca, lub zawał.
Jak już zostało nadmienione, statyny dzielą się na naturalne i syntetyczne. Te pierwsze można znaleźć między innymi w: czosnku, awokado i jadalnym azjatyckim grzybie shiitake. Do statyn naturalnych należą:
- prawastatyna- stosowana (poza typowymi wskazaniami) u dzieci od 8 roku życia, u których hipercholesterolemia jest uwarunkowana genetycznie, a także u pacjentów z dławicą piersiową i z podwyższonym stężeniem cholesterolu podczas leczenia immunosupresyjnego po przeszczepieniu narządu miąższowego;
- simwastatyna- stosowana jest u osób z cukrzycą i miażdżycą, nawet jeżeli poziom cholesterolu jest u nich w normie, celem profilaktyki zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych. Simwastatyna jest również rozwiązaniem w przypadku hipercholesterolemii o podłożu genetycznym, kiedy nie można zastosować żadnego innego leczenia;
- lowastatyna- znajduje zastosowanie u pacjentów z chorobą niedokrwienną serca.
Z kolei do statyn syntetycznych zalicza się: rosuwastatynę, fluwastatynę i atrowastatynę. Wszystkie trzy statyny stosuje się u pacjentów z hipercholesterolemią i podwyższoną frakcją trójglicerydów we krwi, aby zapobiegać schorzeniom serca lub udarom mózgu, oraz w prewencji kolejnych incydentów sercowo-naczyniowych.
Do najważniejszych przeciwwskazań do stosowania statyn należą:
- ciąża i okres karmienia piersią;
- czynne choroby wątroby;
- uczulenie na statyny;
- wiek - leków z tej grupy nie podaje się dzieciom poniżej 8 roku życia.
Rzecz jasna, o konieczności stosowania statyn decyduje lekarz - to on po zebraniu dokładnego wywiadu z pacjentem rozważa, czy leki przyniosą oczekiwany rezultat oraz czy nie istnieją inne przeciwwskazania do ich wprowadzenia.
Mimo że statyny są z reguły dobrze tolerowane przez pacjentów, to należy pamiętać o ich głównym działaniu niepożądanym, czyli uszkodzeniu mięśni (miopatii). Na wystąpienie miopatii szczególnie narażone są osoby z cukrzycą, w podeszłym wieku i cierpiące na schorzenia nerek. Poza tym, interakcje statyn z niektórymi lekami z grupy przeciwgrzybiczych, przeciwnadciśnieniowych i częścią antybiotyków, mogą nasilać ryzyko miopatii. U nielicznej grupy leczonych statynami może rozwinąć się rabdomioliza, czyli rozpad mięśni poprzecznie prążkowanych prowadzący do niewydolności nerek. Podczas zażywania statyn należy monitorować poziom enzymów wątrobowych, ponieważ jak wynika z badań, leki te mogą spowodować ich istotny wzrost. Do najczęstszych działań niepożądanych statyn, które nie należą do szczególnie niebezpiecznych, zalicza się: bóle głowy, wymioty, zaparcia, biegunki, bóle stawów, wysypkę i zaburzenia snu.
CZYTAJ TAKŻE:
Niebezpieczny stan zapalny w naczyniach krwionośnych