Objawy udaru mózgu. Ta rymowanka pomaga je zapamiętać
Dziś Światowy Dzień Udaru Mózgu. W dni takie jak ten szczególnie głośno mówi się o jego przyczynach i objawach. Musimy je znać, bo, uwaga, co roku przyczynia się on do śmierci ok. 30 tys. z nas. W tym roku, by dotrzeć do jak największej liczby Polaków, skomponowano krótki, ale treściwy utwór pt. "Alert udarowy", w którym zawarto najważniejsze objawy udaru. Rymowanka mówi też o tym, jak zareagować, kiedy pojawią się pierwsze symptomy.
Za sprawą Światowej Organizacji Udaru Mózgu (World Stroke Organization) co roku, 29 października, obchodzimy Światowy Dzień Udaru Mózgu. To świetna okazja do tego, by przypominać o jednym z kluczowych problemów zdrowotnych XXI wieku. W naszym kraju co ok. 6,5 minuty ktoś doznaje udaru. Jest on trzecią najczęstszą przyczyną zgonów i niepełnosprawności u osób powyżej 40. roku życia, zaraz po chorobach serca i nowotworach. Rocznie zabija ok. 30 tys. Polaków.
Pod pojęciem udaru mózgu kryją się zaburzenia czynności mózgu wywołane przyczynami naczyniowymi. W przebiegu udaru niedokrwiennego (to aż 85 proc. wszystkich przypadków udaru) dochodzi do zamknięcia światła jednej z tętnic przez zakrzep i gwałtownego zmniejszenia dopływu krwi do mózgu. Skutkuje to niedotlenieniem i niedożywieniem obszaru mózgu zaopatrywanego przez tę tętnicę, a grozi martwicą tkanki mózgowej.
Ryzyko udaru wzrasta po 40. roku życia, ale tak naprawdę może on dotknąć każdego - bez względu na wiek, czas czy miejsce. Jeśli będziemy znali objawy tego stanu, będziemy mogli odpowiednio szybko wezwać pomoc i uratować, sobie lub komuś, zdrowie, a nawet życie.
W tym roku z okazji Światowego Dnia Udaru Mózgu, w ramach akcji edukacyjnej "Alert Udarowy" kampanii "Stop Udarom", o objawach udaru się... śpiewa. A dokładniej robi to znany muzyk i multiinstrumentalista CeZik. Być może za sprawą takiej formy niektórym łatwiej będzie przyswoić podstawowe objawy udaru mózgu. A są to: U - jak utrudniona mowa, D - jak dłoń, która opada, A - jak asymetria ust, R - jak reaguj natychmiast.
Jak podkreślają eksperci, wymienione objawy mogą występować równocześnie, ale nie muszą. Co więcej, zwykle pojawiają się nagle, dlatego należy zachować czujność. Jeśli jakikolwiek symptom nas zaniepokoi, należy natychmiast chwycić za telefon i zadzwonić pod 112 lub 999, by wezwać pomoc. Według lekarzy leczenie udaru można podjąć do 4,5 lub do sześciu godzin od wystąpienia pierwszych symptomów.
A więc powtórzymy jeszcze raz, by każdy zapamiętał: U, czyli utrudniona mowa; D, czyli dłoń, która opada; A, czyli asymetria ust; R, czyli natychmiastowa reakcja.
Warto wiedzieć, że do objawów udaru mózgu zalicza się również: utratę przytomności, niedowład lub całkowite porażenie jednej połowy ciała, bóle i zawroty głowy, zaburzenia zachowania, trudności w połykaniu, zaburzenia widzenia (podwójne widzenie i mroczki przed oczami), problemy z poruszaniem się, zaburzenia równowagi, nudności, wymioty, osłabienie słuchu oraz szumy uszne.
Czytaj także:
Wylew krwi do mózgu - czy to zawsze oznacza udar?
Udar mózgu szczególnie groźny na Podlasiu. Alarmujący raport NIK