​POChP - objawy i przyczyny

POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc) to mało znana, choć bardzo niebezpieczna choroba - jest nieuleczalna. POChP to tzw. choroba odtytoniowa - cierpią na nią przeważnie palacze.

POChP - objawy

POChP polega na stopniowym zwężaniu się (obturacji) dróg oddechowych i co za tym idzie postępującym ograniczeniem przepływu powietrza. POChP łączy w sobie cechy przewlekłego zapalenia oskrzeli, astmy i rozedmy. Kaszel jest zazwyczaj pierwszym niepokojącym objawem - jest długotrwały, nie wiąże się z przeziębieniem, pojawia się najczęściej rano i towarzyszy mu odkrztuszanie plwociny. Kolejne objawy POChP to:

- duszność, pojawia się stopniowo, szczególnie przy wysiłku fizycznym, wraz z rozwojem choroby może postępować

- świszczący oddech i ucisk klatki piersiowej

Reklama

- przyspieszone oddychanie

- krew w plwocinie.

POChP to choroba śmiertelna ogólnoustrojowa - stan zapalny ogarnia cały organizm. POChP prowadzi do spadku wydolności oddychania i ilości tlenu w organizmie. Staje się tym samym przyczyną problemów krążeniowych (zaburzeń rytmu serca, zawału i niewydolności serca).

POChP - przyczyny

Główną przyczyną POChP jest palenie tytoniu, choroba ta dotyka nawet 90% palaczy. Inne czynniki zwiększające ryzyko zachorowania to:

- bierne palenie

- wdychanie szkodliwych gazów i pyłów (np. w pracy)

- zanieczyszczenia powietrza

- czynniki genetyczne

- częste infekcje bakteryjne i wirusowe w okresie dzieciństwa.

POChP - postępowanie

Nie należy bagatelizować pierwszych symptomów POChP, szczególnie kaszlu, uważanego za naturalną konsekwencję palenia tytoniu. Na każdym etapie choroby najważniejsze jest rzucenia palenia. 

Warto pamiętać, że prawidłowe leczenie POChP jedynie zmniejsza nasilenie objawów i hamuje jej postęp - jest nieuleczalna. Odpowiednie postępowanie złagodzi dolegliwości i ułatwi życie - należy tu wymienić stosowanie się do zaleceń lekarza, przyjmowanie leków, odpowiednią dietę, ruch na świeżym powietrzu, unikanie dymu tytoniowego i innych zanieczyszczeń.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL