​Szpiczak - poznaj ten nowotwór

Szpiczak atakuje przede wszystkim osoby starsze. Częściej dotyka mężczyzn. Ta przewlekła choroba układu krwiotwórczego jest bardzo trudna do rozpoznania. Jak się objawia? Jakie badania wykonuje się w kierunku rozpoznania? Jak wygląda leczenie? To trzeba wiedzieć o szpiczaku mnogim.

Szpiczak - objawy

Szpiczak (szpiczak plazmocytowy, choroba Kahlera) wywoływany jest przez nowotworowy rozrost komórek plazmatycznych obecnych w szpiku kostnym. Wypierają one zdrowe komórki, powodując stopniowe uszkodzenia kości, a produkowane wtedy białko trafia do krwi i prowadzi do niewydolności nerek. Choroba rozwija się głównie w kościach kręgosłupa, czaszki i żeber. Zmiany mają charakter rozsiany i stąd pochodzi nazwa - szpiczak mnogi.

Szpiczak najprawdopodobniej jest wywoływany przez działanie kilku różnych, nie do końca zbadanych czynników u danej osoby. Nie znaleziono jednej przyczyny.

Reklama

Początkowe objawy przypominają przeziębienie, u osób starszych mogą być bagatelizowane, stąd trudność w rozpoznaniu. 

Najczęstsze objawy szpiczaka to:

  • osłabienie, apatia, zmęczenie,
  • bóle głowy,
  • stany podgorączkowe,
  • bóle kości (często w okolicy lędźwiowej),
  • brak apetytu, utrata wagi, zaparcia,
  • podatność na infekcje.

W miarę rozwoju choroby nasila się anemia, występują dość częste złamania samoistne, zdarzają się zaburzenia pracy mózgu i serca, niewydolność nerek.

Szpiczak - diagnoza i leczenie

Szpiczak nie dający widocznych objawów może zostać wykryty przypadkowo. U różnych osób może też mieć różny przebieg. Najczęściej o obecności nowotworu świadczy zwiększone stężenie białka we krwi lub moczu, a także znacznie podwyższone OB. Wykonuje się m. in. badania krwi w kierunku niedokrwistości, analizę moczu (poziom kreatyniny, mocznika, kwasu moczowego, wapnia), diagnostykę obrazową kości oraz biopsję kości.

Podstawowa forma leczenia szpiczaka to chemioterapia, stosuje się także radioterapię oraz przeszczep szpiku kostnego. 

Istotne są również różne terapie wspomagające - terapia bólu, leczenie niedokrwistości, gorączki, leczenie zapobiegające niewydolności nerek i wzmacniające kości.

CZYTAJ TAKŻE: 

Lek "koń trojański" zastąpi chemioterapię?

O czym świadczy ból kości? 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: kości
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL