Co robić w przypadku udaru słonecznego?

Udar słoneczny myli się często z udarem cieplnym, dla którego wystarczy mocno nagrzane, parne pomieszczenie, takie jak sauna, hala fabryczna. Udar słoneczny zaś to efekt przegrzania organizmu z powodu nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne. Zaburzona zostaje praca ośrodka termoregulacji, następuje odwodnienie i nadmierna utrata elektrolitów.

Objawy udaru słonecznego

W lżejszych przypadkach twarz osoby, która doznała udaru słonecznego, jest zaczerwieniona, w cięższych - blada. Obfite pocenie się, nudności i osłabienie, chwiejność chodu, niewyraźne i bełkotliwe wypowiadanie słów - to efekty porażenia cieplnego. 

Typowy udar słoneczny charakteryzuje się jeszcze takimi dolegliwościami jak silne bóle oraz zawroty głowy, gorączka z dreszczami, przyspieszenie tętna, czasem suchość skóry, zwiotczenie mięśni, ogólny niepokój, wymioty i często zaczerwienienie lub wręcz oparzenie odsłoniętych części ciała.

Reklama

Udar słoneczny u dzieci

Dopuszczenie do udaru słonecznego u dzieci jest wyrazem nieodpowiedzialności ze strony dorosłych. Dzieci nie mają w pełni wykształconego mechanizmu termoregulacyjnego, co powoduje, że nie zauważymy u nich pocenia się, które odprowadza nadmiar ciepła z organizmu. 

Podczas udaru słonecznego u dzieci, ich temperatura może dojść nawet do 42 stopni, co stanowi śmiertelne zagrożenie.

Pomoc w przypadku udaru słonecznego

Ofiarę udaru słonecznego należy umieścić w miejscu zacienionym, w pozycji półsiedzącej - chyba że doszło już do krytycznego etapu bladości twarzy - wtedy należy ułożyć jej nogi powyżej ciała i w razie potrzeby rozpocząć resuscytacje krążeniowo-oddechową.

Zimne okłady na głowę, napoje wyrównujące poziom elektrolitów oraz smarowanie poparzeń stosownymi kremami, jogurtem lub maślanką - to środki zaradcze, jakie można samemu zapewnić przed przyjazdem pogotowia.

 

 

 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: objawy udaru | udar słoneczny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL