​Choroba Bürgera - groźny skutek palenia papierosów

Choroba Bürgera to zakrzepowo-zrostowe zapalenie tętnic, stosunkowo rzadka choroba układu krążenia, dająca podobne objawy i o podobnych skutkach co miażdżyca.

Choroba Bürgera to zakrzepowo-zrostowe zapalenie tętnic, stosunkowo rzadka choroba układu krążenia, dająca podobne objawy i o podobnych skutkach co miażdżyca.

Schorzenie dotyka głównie mężczyzn w wieku 20-40 lat, palących papierosy (choć tabletki i plastry z nikotyną również zwiększają ryzyko zachorowania).

W przebiegu choroby Bürgera dochodzi do powstawania wewnątrz naczyń krwionośnych - początkowo tętnic, stopniowo również żył - licznych zakrzepów, które powodują zwężenie światła naczyń, utrudnienie przepływu krwi i niedotlenienie tkanek. Zmiany te zachodzą najczęściej w kończynach (zwłaszcza w nogach), ale dotykają też np. naczyń mózgowych, wieńcowych.

Objawy choroby Bürgera

Podstawowym symptomem choroby jest ból pojawiający w miejscu wystąpienia zwężenia, może dojść do zasinienia i obniżenia temperatury w okolicy zmienionego chorobowo naczynia. 

Reklama

Nieleczone zmiany prowadzą do nasilonego niedotlenienia, zakwaszenia tkanek, na skórze łatwo tworzą się owrzodzenia. W zaawansowanych przypadkach może dojść do całkowitego niedotlenienia i martwicy tkanek, co może spowodować konieczność amputacji palców lub części kończyny.

Choroba Bürgera - leczenie

Podstawą powodzenia kuracji (i profilaktyki tej choroby) jest rzucenie palenia papierosów (lub odstawienie innych preparatów z nikotyną). Rodzaj terapii jest uzależniony od postępu choroby i nasilenia objawów. 

Owrzodzenia leczy się specjalnymi opatrunkami, ból zwalcza odpowiednio dobranymi lekami przeciwbólowymi, tkanki zmienione martwiczo trzeba usunąć. Samą chorobę zwalcza się lekami obniżającymi krzepliwość krwi i poprawiającymi jej przepływ w naczyniach. Niekiedy konieczne jest zastosowanie protez naczyniowych.

Charakterystyczne dla choroby Bürgera jest to, że ma ona tendencję do samoistnego ustępowania po 45-50. roku życia.


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL