Usuwanie kamienia nazębnego - stare i nowe metody
Przez kamień nazębny rozumie się żółte lub brązowe złogi odkładające się na zębach. Powstaje on wskutek stwardnienia płytki nazębnej. Można przeciwdziałać jego odkładaniu się, ale gdy już się pojawi, usunąć go może tylko dentysta.
W każdym gabinecie dentystycznym dostępną usługą jest usuwanie kamienia nazębnego. Jedyna różnica oprócz ceny może polegać na wyborze metody, która zostanie wykorzystana w skalingu.
W gabinetach stomatologicznych można znaleźć ofertę różnych metod pozbycia się kamienia. Tradycyjna polega na usuwaniu ręcznym przy pomocy ostrego skalera (dłutko, młoteczek, pilniczek).
Obecnie stosowana jest jeszcze przy większych złogach kamienia i w gabinetach bez nowoczesnego sprzętu. Jest to technika bardzo niedokładna i wymagająca sporo pracy.
W kolejnej mechanicznej metodzie wykorzystuje się specjalne wiertło, z pomocą którego odrywa się kamień od zęba. Dzieje się to na skutek wibracji o wysokiej częstotliwości. Od tej techniki również się odchodzi.
Do nowoczesnych technik należą usuwanie kamienia nazębnego:
- dźwiękiem (soniczna szczoteczka, irygatory ustne)
- ultradźwiękiem (wibracje ultradźwiękowe)
- laserowe
- chemiczne.
Przełomem w walce ze złogami kamienia nazębnego okazała się metoda laserowa. Wykorzystywany jest laser jagowo-erbowy, który za pomocą impulsów oczyszcza zęby. Jest to technika bardzo precyzyjna, bezbolesna i szybka. Takie usuwanie kamienia nazębnego może odbyć się również w domu.
Do chemicznego usuwania używa się 30% roztworu perhydrolu. Pozostawiony na złogach rozpuszcza kamień, a następnie jest wypłukiwany strumieniem wody pod ciśnieniem.
Po zabiegu skalingu można zastosować piaskowanie, polerowanie i lakierowanie dla lepszego efektu.