Borelioza: Choroba przenoszona przez kleszcze. Objawy, rozpoznanie, leczenie
Borelioza to choroba, która bardzo często mylona jest z innymi dolegliwościami. Jej objawy przypominać mogą zarówno przeziębienie, jak i znacznie poważniejsze choroby, m.in. reumatoidalne zapalenie stawów. Po każdym ugryzieniu przez kleszcza warto zgłosić się do lekarza. Po rozpoznaniu boreliozy konieczne jest rozpoczęcie leczenia. Nieleczone schorzenie doprowadzić może do trwałych i poważnych zmian. Zobacz, co jeszcze należy wiedzieć o tej podstępnej chorobie przenoszonej przez kleszcze.
Borelioza to choroba przenoszona przez kleszcze, które są nosicielami bakterii borrelia burgdorferi. Jest bardzo powszechnym schorzeniem. Co roku rozpoznaje się ją u 10-13 tys. pacjentów. Większość przypadków pojawia się wiosną i latem - wtedy kleszcze są najaktywniejsze. Ostrożność trzeba jednak zachowywać przez cały rok. Ze względu na coraz cieplejszy klimat kleszcze potrafią być aktywne również jesienią i wczesną zimą.
Warto pamiętać, że ugryzienie przez kleszcza nie jest jednoznaczne z boreliozą. Zakażony kleszcz musi przebywać w skórze powyżej sześciu godzin, aby przenieść chorobę. Im dłużej w niej przebywa, tym większe ryzyko.
Polecamy: Domowe repelenty: Komary i kleszcze uciekną w popłochu
Borelioza to podstępna choroba z licznymi i, co najważniejsze, mało charakterystycznymi objawami, które wskazywać mogą na wiele różnych dolegliwości.
Borelioza często bywa mylona m.in. z przeziębieniem, reumatoidalnym zapaleniem stawów, chorobami autoimmunologicznymi, stwardnieniem rozsianym, chorobą Hashimoto, autyzmem, depresją czy nawet niektórymi nowotworami.
W przypadku boreliozy możemy mówić o dwóch etapach choroby. Pierwszym objawem choroby jest zazwyczaj zaczerwienienie skóry, czyli tzw. rumień. Zmiana może być różnej wielkości - od kilku centymetrów do nawet kilkunastu. Co ważne, nie swędzi ani nie boli. W początkowej fazie choroby objawy mogą przypominać przeziębienie. Wystąpić mogą: gorączka, dreszcze, bóle głowy czy stawów. Czasami pojawiają się też objawy neurologiczne - utrata pamięci, problemy ze skupieniem czy częste zmiany nastroju.
Później następuje drugi etap choroby, który znacząco różni się dolegliwościami. Wystąpić mogą problemy z układem nerwowym, układem ruchu i układem krążenia. Problemy zależą od bakterii, jakiej nosicielem był kleszcz, jednak trzeba pamiętać, że u pacjenta jednocześnie może rozwijać się kilka rodzajów choroby - neuroborelioza, borelioza stawów, borelioza układu krążenia.
Poniżej przedstawiamy możliwe objawy, jakie wystąpić mogą w drugim etapie boreliozy:
- zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
- porażenie nerwów,
- zapalenie stawów,
- obrzęki,
- zawroty głowy,
- duszności i problemy z oddychaniem,
- zapalenie osierdzia,
- nacieki na skórze,
- niebolesne guzy.
Borelioza może mieć także postać przewlekłą i rozwijać się nawet przez kilka lat. Wówczas pojawić się mogą m.in. trwałe uszkodzenia nerwów, problemy psychiczne, otępienie, drgawki, zaburzenia odżywiania, zaburzenia świadomości, zaburzenia widzenia, majaczenie, zapalenie stawów, zapalenie skóry i uszkodzenie mięśni.
Tak jak zostało już wspomniane, ze względu na mało charakterystyczne objawy rozpoznanie boreliozy nie należy do najłatwiejszych. Zakażenie bakterią przenoszoną przez kleszcze bardzo często mylone jest z innymi dolegliwościami i chorobami. Dochodzi do tego zwłaszcza wtedy, gdy pacjent nie zgłosi lekarzowi ugryzienia przez kleszcza.
Przede wszystkim więc należy pamiętać, aby w przypadku kontaktu z kleszczem zgłosić się do lekarza - nawet wtedy, gdy wyjmiemy kleszcza samodzielnie. Badanie pod kątem boreliozy powinno mieć miejsca za każdym razem, gdy zostaniemy ukąszeni przez kleszcza. Tylko w ten sposób unikniemy nieprzyjemnych skutków ewentualnej boreliozy. Boreliozę diagnozuje się za pomocą testów serologicznych: ELISA lub Western Blot. Co ważne, ich wyniki są zwykle dostępne dopiero po kilku, nawet 5-6 tygodniach. Znacznie szybszy w diagnozowaniu boreliozy jest test PCR.
Po rozpoznaniu boreliozy konieczne jest rozpoczęcie leczenia. Chory powinien zdawać sobie sprawę z wagi problemu. Borelioza to poważna choroba, która musi być leczona. Nieleczona może prowadzić do poważnych i, co najważniejsze, nieodwracalnych zmian.
Leczenie boreliozy opiera się głównie na podawaniu pacjentowi antybiotyków. Niektóre objawy choroby mijają po kilku tygodniach, inne niestety pozostają z pacjentem na dłużej. Jak pokazują badania, powikłania po boreliozie pojawiają się u ponad 40 proc. chorych. Zazwyczaj dotyczą układu krążenia i układu nerwowego.
CZYTAJ TAKŻE:
Pięć domowych sposobów na odstraszenie kleszczy
Gdzie w Polsce jest najwięcej kleszczy? Uważaj na te regiony
Zaskakujące wyniki badań na temat kleszczy. Niesamowite, do czego są zdolne