Co oznacza kolano skoczka? Jak się je leczy?

Kolano skoczka to zwyrodnienie więzadła rzepki (entezopatia), które dotyka najczęściej osób uprawiających sport wyczynowo.

Podczas aktywności fizycznych związanych ze skokami i lądowaniem mogą powstawać mikrourazy, które w dalszej fazie przyczynią się do silnych i uporczywych objawów bólowych. Przy niepodjęciu odpowiedniej profilaktyki oraz leczenia może doprowadzić nawet do zerwania więzadła.  

Kolano skoczka - objawy

Ból kolana to jeszcze za mało, aby stwierdzić, że to może okazać się kolano skoczka. Jednakże jeśli te dolegliwości bólowe początkowo występują po aktywności fizycznej, następnie pojawiają się przed i po wysiłku, a w kolejnej fazie choroby jest to ból ciągły, to może to być entezopatia więzadła rzepki. Dodatkowym symptomem wskazującym na tę chorobę jest obrzęk pojawiający

Reklama

się wokół rzepki. Nieleczona może wywołać naderwanie lub zerwanie więzadła. Najczęściej kolano skoczka dotyczy sportowców, którzy podczas uprawiania dyscypliny sportowej skaczą oraz biegają.

 

Kolano skoczka - rehabilitacja i leczenie

Początkowo stosuje się leczenie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Miejsce bolące można dodatkowo schładzać za pomocą okładów. Kolano skoczka wymaga konsultacji lekarza, bo w niektórych przypadkach może okazać się konieczna operacja chirurgiczna. 

Gdy stan zapalny i obrzęk zostanie wyleczony, należy rozpocząć rehabilitację (masaż poprzeczny, ćwiczenia wzmacniające mięsień czworogłowy, ćwiczenia rozciągające). W początkowej fazie choroby już po krótkim okresie można zauważyć rezultaty. Jednak każdy rodzaj rehabilitacji powinien zostać skonsultowany z ortopedą i fizjoterapeutą, aby pacjent sobie nie zaszkodził nieodpowiednią gimnastyką.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL