Kac, czyli syndrom dnia następnego. Tak bezpiecznie się go pozbędziesz
Kac to nieprzyjemne uczucie, które pojawia się po zakrapianej alkoholem imprezie. Objawia się m.in. wymiotami, silnym pragnieniem, bólem głowy i bólem mięśni. Wiele osób z powodu kaca przyjmuje tabletki przeciwbólowe, np. paracetamol lub ibuprofen. To jednak duży błąd. Tego typu substancje wchodzą w interakcję z alkoholem i mogą być dla naszego organizmu toksyczne. Zamiast tego lepiej postawić na naturalne metody - zioła lub kiszonki. Poniżej tłumaczymy, jak postępować w przypadku kaca oraz jak uniknąć trudnych poranków po imprezie.
Kac to uczucie, które pojawia się kilka godzin po spożyciu dużej ilości alkoholu. Mówiąc prościej, to stan, który towarzyszy nam tuż po szampańskiej imprezie. Jesteśmy nie tylko zmęczeni, ale i odczuwamy nieprzyjemne dolegliwości. Uważa się, że objawy kaca są największe w momencie, gdy stężenie alkoholu we krwi powraca do poziomu bliskiego zeru.
Jak długo trwa kac? Zarówno długość, jak i jego nasilenie są kwestią indywidualną, jednak warto pamiętać, że nieprzyjemne objawy mogą trwać nawet 24 godziny lub dłużej.
Nie każdy wie, że aż 90 proc. spożywanego alkoholu trafia później do naszych organów. Chodzi przede wszystkim o wątrobę, serce, płuca, krwiobieg, a nawet mózg. Następnie, w wyniku metabolizmu, dochodzi do powstania toksycznego związku, czyli aldehydu octanowego, który może bardzo niekorzystnie wpływać na pracę całego organizmu.
Inne możliwe przyczyny kaca to:
- odwodnienie,
- podrażnienie układu pokarmowego,
- zaburzenia snu,
- zatrucie alkoholem,
- niedocukrzenie.
Uważa się również, że kac może mieć związek z typem spożywanego alkoholu. Bezpieczniejsze dla organizmu są trunki na bazie alkoholu rektyfikowanego, czyli np. wódka. Gorzej działają piwa i wina.
Jak już wspomnieliśmy, objawy kaca są kwestią indywidualną. Wiele osób opisuje kaca jako ogólne złe samopoczucie. Wystąpić mogą takie dolegliwości jak:
- silne pragnienie,
- wymioty,
- wzdęcia,
- pocenie się,
- bóle głowy,
- bóle mięśni,
- rozdrażnienie,
- stany lękowe,
- brak apetytu,
- nadwrażliwość na niektóre bodźce (np. światło, dźwięk czy zapachy),
- podwyższone ciśnienie tętnicze.
Najlepszym sposobem na uniknięcie kaca jest rezygnacja z alkoholu. W przypadku, gdy mimo wszystko zamierzamy wypić alkohol, należy dobrze przygotować się do imprezy. Istotna jest odpowiednia dawka snu oraz ciepły posiłek. Warto zadbać również o to, co się pije. Najlepszym pomysłem jest czysta wódka. Należy popijać ją wodą lub sokiem z cytryny.
Czego unikać podczas imprezy? Przede wszystkim papierosów i słodkich napojów gazowanych. Po zakończonej imprezie warto przyjąć witaminę C, która wspomaga rozkład alkoholu.
Wiele osób przyjmuje na kaca tabletki przeciwbólowe, np. paracetamol lub ibuprofen. To jednak duży błąd. Tego typu substancje wchodzą w interakcję z alkoholem i mogą być dla naszego organizmu toksyczne.
Aby złagodzić nieprzyjemne objawy kaca, przede wszystkim należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu. Spożywać można zarówno wodę, jak i dostępne w aptekach elektrolity. Istotny jest również posiłek. Zamiast pizzy na wynos czy frytek należy postawić na pełnowartościowy posiłek, który będzie bogaty w witaminy i minerały. Korzystnie działają zwłaszcza cytrusy. W walce z kacem wykorzystać można także tzw. domowe sposoby na kaca. Dobre efekty przynosi sok z kapusty kiszonej, sok z ogórków kiszonych, sok z pomidorów, mięta oraz rumianek. Wiele osób chwali sobie również działanie gorącego rosołu.
CZYTAJ TAKŻE:
Alkohol a wątroba - fakty i mity