Przepuklina brzuszna - przyczyny i sposoby leczenia

Gdy narządy znajdujące się w jamie brzusznej przemieszczają się poza jej obszar, występuje wtedy przepuklina brzuszna. Jest to wybrzuszenie, które można zaobserwować zewnętrznie i które po nacisku może się schować. Niestety nie jest to jedynie defekt kosmetyczny, ale dolegliwość wymagająca wizyty u lekarza i podjęcia leczenia.

Przepuklina brzuszna - ogólne przyczyny

Na wystąpienie przepukliny mogą mieć wpływ czynniki ryzyka. Są to przede wszystkim:

- wykonywanie ciężkich prac fizycznych wymagających dźwigania

- nadwaga

- ciąża

- długoletnie palenie papierosów

- niewłaściwe odżywianie się

- osoby starsze z wrodzonym zaburzeniem syntezy i degradacji włókien kolagenowych.

U osób znajdujących się w jednej z grup ryzyka może pojawić się przepuklina brzuszna. Czasem to następuje w chwili dźwigania ciężaru, podczas zatwardzenia lub silnego kaszlu. Jednak to ze względu na osłabienie tkanek i ich rozwarstwienie dochodzi do uszkodzenia oraz przemieszczenia się niektórych narządów.

Reklama

Przepuklina brzuszna - leczenie

W przypadku podejrzeń, że wystąpiła przepuklina brzuszna, należy zgłosić się na diagnostykę do lekarza. Nie ma możliwości wyleczenia jej samodzielnie w domu. Tylko specjalista może wdrożyć odpowiednie leczenie. Badaniem potwierdzającym, że to przepuklina brzuszna, jest USG. 

Do usunięcia przepukliny obecnie wykorzystuje się operację klasyczną oraz metodę laparoskopii. Przy tradycyjnej metodzie chirurgicznej wykonuje się nacięcie skóry, by dostać się do powłok brzusznych. Aby wzmocnić tkanki, wykorzystuje się syntetyczną siatkę.

Przy zabiegu laparoskopowym również wprowadza się siatkę, ale zarówno narzędzia i materiały wsuwane są przez małe nacięcie, a dodatkowo wszystko obserwuje się za pomocą uprzednio umieszczonego w jamie brzusznej laparoskopu. W sytuacji gdy pacjent nie może być operowany, stosuje się specjalne pasy przepuklinowe.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL