Co wywołuje rozstępy i jak im przeciwdziałać?
Przez rozstępy rozumie się uszkodzenie skóry właściwej (włókien). Początkowo są to nieestetyczne czerwone linie na skórze, które z czasem robią się białe i przypominają blizny. Co jest ich przyczyną i czy można ich uniknąć?
Przypadłość dotyczy zarówno kobiet i mężczyzn, choć w przypadku różnych płci, inne są miejsca ich powstawania oraz przyczyny. U kobiet są to okolice brzucha, bioder, biustu i uda. Mężczyźni miewają rozstępy na pośladkach, placach i rękach.
Czynnikami sprzyjającymi są:
- gwałtowne zmiany wagi
- zaburzenia hormonalne
- czynniki genetyczne
- stosowanie preparatów steroidowych.
Zdarzają się również rozstępy powstające w okresie dojrzewania. Podczas rozwoju zmieniają się dziewczęce kształty i szybkie rozciąganie skóry w niektórych partiach ciała może zakończyć się brzydkimi bliznami. Dzieje się tak najczęściej na udach, łydkach, pod kolanami oraz na pośladkach.
Inną zagrożoną grupą są kulturyści. Szybki wzrost masy mięśniowej również przyczynia się do powstawania tych brzydkich pasm na ciele.
Ze względu na trudności z późniejszym pozbyciem się rozstępów należy przeciwdziałać im powstawaniom. Pierwszym krokiem do tego może być zbilansowana dieta, która będzie bogata we wszystkie witaminy i minerały niezbędne dla organizmu. Szczególnie ważny może okazać się cynk, który wpływa w znacznym stopniu na stan skóry.
Nieodzowna w profilaktyce antyrozstępowej jest aktywność fizyczna. Regularny ruch sprzyja elastyczności i wzmocnieniu mięśni oraz skóry. Pielęgnacja powinna polegać przede wszystkim na nawilżaniu skóry. Codzienny zabieg wcierania po kąpieli kosmetyków o takich właściwościach dodatkowo wzmocni skórę. Domowa pielęgnacja nie spowoduje, że rozstępy znikną, ale może ograniczyć ich rozwój.
Kobieta będąca w ciąży już od pierwszych chwil musi zacząć dbać o swoje ciało w szczególny sposób. Jeśli chodzi o aktywność fizyczną, to powinna ją ograniczyć, ale nie ma z niej rezygnować całkowicie. Poza tym musi dbać o zdrową dietę bez objadania się. Bo jeśli przytyje w czasie ciąży zbyt wiele, to również może przyczynić się do powstawania rozstępów.