Reklama

Jak wpływa na nasze zdrowie witamina B

Witamina B dba o prawidłowy rozwój naszego systemu nerwowego. Jest rozpuszczalna w wodzie a nasz organizm nie produkuje jej sam, trzeba więc regularnie jej dostarczać.

Witamina B dba o prawidłowy rozwój naszego systemu nerwowego. Jest rozpuszczalna w wodzie a nasz organizm nie produkuje jej sam, trzeba więc regularnie jej dostarczać.

Witaminę B znaleźć można w pełnoziarnistych produktach zbożowych. Również brązowy ryż, warzywa strączkowe, wątróbka i wszelkie produkty na bazie drożdży, to bogate źródła dostarczające nam witaminy B.

Po co witamina B?

Witamina B jest niezbędna dla uwalniania energii z glukozy. Zawdzięczamy jej również prawidłowe funkcjonowanie błon śluzowych, dróg oddechowych, skóry oraz wzroku. Jej niedobór może spowodować niedokrwistość, zmiany chorobowe skóry, wahania nastroju, wzdęcia oraz zaostrzenie objawów zespołu przedmiesiączkowego. 

Witamina B służy także naszej urodzie - od niej zależy kondycja naszej skóry, włosów i paznokci. Witamina ta pobudza krew do szybszego krążenia, a także zwiększa liczbę czerwonych krwinek.

Reklama

Bogata rodzina witaminy B

Skoro na witaminę B składa się cały kompleks witamin, warto zwrócić uwagę na jej poszczególne rodzaje, gdyż każdy z nich ma swą odrębną funkcję i w zależności od potrzeb należy sięgać po produkty w których znajdziemy poszczególne typy. 

I tak, np. bez witaminy B1, czyli tiaminy, możemy nabawić się poważnych problemów z gospodarką węglowodanową. Od kwasu foliowego, czyli witaminy B9 zależy prawidłowy rozwój płodu, zatem koniecznie muszą dodatkowe dawki pobierać kobiety w ciąży. 

 

 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL