Jak wpływa na nasze zdrowie witamina B
Witamina B dba o prawidłowy rozwój naszego systemu nerwowego. Jest rozpuszczalna w wodzie a nasz organizm nie produkuje jej sam, trzeba więc regularnie jej dostarczać.
Witaminę B znaleźć można w pełnoziarnistych produktach zbożowych. Również brązowy ryż, warzywa strączkowe, wątróbka i wszelkie produkty na bazie drożdży, to bogate źródła dostarczające nam witaminy B.
Witamina B jest niezbędna dla uwalniania energii z glukozy. Zawdzięczamy jej również prawidłowe funkcjonowanie błon śluzowych, dróg oddechowych, skóry oraz wzroku. Jej niedobór może spowodować niedokrwistość, zmiany chorobowe skóry, wahania nastroju, wzdęcia oraz zaostrzenie objawów zespołu przedmiesiączkowego.
Witamina B służy także naszej urodzie - od niej zależy kondycja naszej skóry, włosów i paznokci. Witamina ta pobudza krew do szybszego krążenia, a także zwiększa liczbę czerwonych krwinek.
Skoro na witaminę B składa się cały kompleks witamin, warto zwrócić uwagę na jej poszczególne rodzaje, gdyż każdy z nich ma swą odrębną funkcję i w zależności od potrzeb należy sięgać po produkty w których znajdziemy poszczególne typy.
I tak, np. bez witaminy B1, czyli tiaminy, możemy nabawić się poważnych problemów z gospodarką węglowodanową. Od kwasu foliowego, czyli witaminy B9 zależy prawidłowy rozwój płodu, zatem koniecznie muszą dodatkowe dawki pobierać kobiety w ciąży.