Stan podgorączkowy - przyczyny i jak go zwalczać?

Występujący w organizmie stan podgorączkowy to temperatura ciała od 37,2 do 38,0 stopni C. Jest to zakres ciepłoty ciała powyżej przyjętej normy, ale poniżej gorączki.

Taki stan zwłaszcza u dzieci wymaga obserwacji, a dopiero przedłużający się może zacząć niepokoić.

Stan podgorączkowy - przyczyny

Najczęściej stan podgorączkowy, to początek jakiejś choroby. Mogą to być infekcje wirusowe (przeziębienia). Czasem też kobiety przed owulacją mają temperaturę ciała podwyższoną o parę kresek. 

Sama temperatura nie wyrządza szkód w organizmie i trwająca kilka dni nie powinna zbytnio niepokoić. W przypadku przedłużania się stanów podgorączkowych można upatrywać przyczyn w:

- boreliozie

- chorobach płuc

- rozwoju nowotworów

- nadczynności tarczycy

Reklama

- udarze słonecznym

- zarażeniu paciorkowcami, gronkowcami lub pasożytami.

W takim przypadku należy skonsultować się z lekarzem, który zleci badania mające wykluczyć wskazane choroby. Już wykonanie wyników krwi: morfologia i OB, może pozwolić na ustalenie, czy mamy do czynienia ze stanem zapalnym organizmu.

Jak zwalczyć stan podgorączkowy?

Według zaleceń lekarskich stan gorączkowy, to jeszcze nie gorączka, więc nie powinno się podawać środków farmakologicznych zbijających temperaturę. Takim momentem może być dopiero przekroczenie 38,0 - 38,5 stopnia C ciepłoty ciała. Jednak gdy stan podgorączkowy jest bardzo niekomfortowy, można próbować obniżyć temperaturę domowymi i naturalnymi sposobami. 

Jednym z nich jest kąpiel w wodzie niższej o 0,5 stopnia C od temperatury ciała. Do tego zaleca się stosowanie zimnych okładów, w pokoju nie powinno być za ciepło, a odzież chorego powinna być przewiewna i oddychająca.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL