Pylenie roślin, co oznacza dla alergika?

Alergia wziewna to uczulenie na alergeny pochodzące z otaczającego powietrza. Są to roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt oraz różne pyłki roślin.

Alergia wziewna to uczulenie na alergeny pochodzące z otaczającego powietrza. Są to roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt oraz różne pyłki roślin.

Dlatego dla wielu alergików istotne jest, kiedy występuje pylenie niektórych roślin. Są to dla nich okresy wzmożonych objawów oraz przyjmowania leków antyhistaminowych i obkurczających naczynia krwionośne. Pomocny też staje się kalendarz pyleń.  

Pylenie - jakie wywołuje skutki?

W polskiej strefie klimatyczne pylenie rozpoczyna się w okresie przedwiośnia, a kończy jesienią. I w tym właśnie okresie alergicy najczęściej mają objawy uczulenia. Są to przede wszystkim:

- swędzenie jamy nosowej

- katar z wodnistą wydzieliną

- kichanie

- bóle głowy

- problemy z koncentracją

Reklama

- suchy i napadowy kaszel

- łzawienie i swędzenie oczu

- zapalenie spojówek.

Są to symptomy częściowo przypominające choroby górnych dróg oddechowych, ale zawsze bez gorączki i bez bakteryjnych wydzielin.

Pylenie według kalendarza

Dzięki specjalnym kalendarzom można w łatwy sposób dowiedzieć się, kiedy odbywa się pylenie niektórych roślin. Przy diagnozowaniu alergii może też on posłużyć w celu weryfikacji i przygotowania odpowiedniego zestawu testów, gdy pacjent określi w jakich dokładnie okresach pojawiały się u niego objawy alergii. 

Uwzględnia się tam czas pylenia traw i drzew (leszczyna, buk, brzoza). Alergik powinien wtedy unikać spacerów po łąkach i lasach, a po powrocie do domu zaleca się wytrzepanie odzieży lub jej zmianę. To jedyny sposób na unikanie alergenu przy uczuleniu na pyłki roślin.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL