​Najczęstsze choroby reumatyczne

Choroby reumatyczne to duża grupa zróżnicowanych schorzeń, których wspólnym mianownikiem jest występowanie patologicznych zmian w tkance łącznej. Podłożem tych chorób jest zwykle reakcja autoimmunologiczna.

Przewlekłe stany zapalne tkanki łącznej, charakterystyczne dla chorób reumatycznych, dotyczą przede wszystkim układu ruchu (i tu bliskie są te objawy potocznemu rozumieniu "reumatyzmu") - głównie stawów, ale też kości, mięśni, więzadeł. Jednak w niektórych chorobach z tej grupy nieprawidłowości związane są z innymi narządami i układami, mogą się rozwijać w nerkach, sercu czy układzie nerwowym.

Leczenie chorób reumatycznych polega na zwalczaniu objawów, ponieważ nadal nie jest znana pierwotna przyczyna występowania tych schorzeń. Stosuje się zwłaszcza leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, pomocne bywają leki hamujące aktywność układu immunologicznego oraz rehabilitacja ruchowa.

Reklama

Przykłady chorób reumatycznych

Reumatoidalne zapalenie stawów - oprócz zapalenia stawów (głównie rąk) występują powikłania pozastawowe: zmiany skórne (guzki reumatoidalne), objawy patologiczne w wielu narządach, jak serce, płuca, nerki, oczy, w układzie nerwowym, krwionośnym. Typowe są też symptomy ogólne, świadczące o zapaleniu obejmującym cały organizm (gorączka, zmęczenie, utrata masy ciała).

Dna moczanowa - choroba uwarunkowana genetycznie, w której stany zapalne wywołane są odkładaniem się w stawach kryształków moczanu sodu. Klasycznym objawem jest zajęcie stawów dużego palca u nogi (podagra). Choroba przebiega napadowo, z kilkudniowymi atakami silnego bólu. W stanie przewlekłym kryształki kwasu moczowego odkładają się również w skórze w postaci tzw. guzków dnawych.

Fibromialgia (tzw. reumatyzm mięśniowy) - dotyczy głównie mięśni, z charakterystycznymi punktami wrażliwymi na ból. Często współwystępuje przewlekłe zmęczenie, zaburzenia snu, depresja.

Osteoporoza - choroba układu kostnego, przejawiająca się ubytkiem masy kostnej, osłabieniem i podatnością na złamania, nawet w wyniku niewielkich urazów. Występuje powszechnie u osób w podeszłym wieku.



INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL