Spanie na złym boku zaburza pracę narządów wewnętrznych. Objawy w nocy i w dzień

Dorosły człowiek, jak ustalili naukowcy, przesypia około 20 lat całego swojego życia. Warto zadbać o jakość snu, bowiem ma on ogromny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Na wysypianie się i zachowanie higieny snu ma wpływ między innymi wszystkim pozycja, w jakiej śpisz. Według specjalistów jedną z najlepszych jest spanie na boku. Który bok wybrać i jak prawidłowo spać na boku? Wyjaśniamy.

Na którym boku lepiej nie spać?

Spanie na boku to jedna z najzdrowszych pozycji, jaką możemy wybrać podczas nocnego odpoczynku. Istotny jest jednak wybór strony ciała, na której będziemy spać. Według specjalistów lepiej nie spać na prawym boku.

Lepiej nie spać na prawym boku z kilku powodów. Pierwszym z nich jest fakt, że spanie na prawym boku utrudnia krążenie. Aorta ludzka jest wygięta w lewo, więc z tego powodu lepiej wybrać spanie na lewym boku.

Lepiej nie spać na prawym boku, ze względu na nasilające się problemy żołądkowe. Spanie na prawym boku zwiększa nacisk na przełyk, co może prowadzić do nasilenia cofania się kwasów żołądkowych. Skutkuje to występowaniem zgagi i refluksu żołądkowo-przełykowego. Spanie na lewym boku zapobiegnie tym dolegliwościom i dodatkowo zmniejsza towarzyszące refluksowi mdłości.

Reklama

Spanie na boku pozytywnie wpływa na pracę mózgu i ułatwia usuwanie zalegających toksyn, które mogą prowadzić do rozwoju różnych schorzeń. Spanie na boku zapobiega między innymi zachorowaniu na chorobę Alzheimera lub Parkinsona.

Spanie na lewym boku jest lepsze również ze względu na to, że żołądek oraz trzustka znajdują się z lewej strony ciała. Podczas spania na lewym boku narządy te są w naturalnej pozycji, która umożliwia im skuteczne trawienie.

Jak prawidłowo spać na boku?

Najbardziej prawidłowym sposobem spania na boku jest pozycja embrionalna. W pozycji embrionalnej śpi się na boku z podkulonymi nogami. Należy też pamiętać o odpowiednim wyborze boku. Spanie w pozycji embrionalnej na lewym boku ma bardzo pozytywny wpływ na zdrowie.

Dzięki takiemu prawidłowemu spaniu na boku z podkurczonymi nogami, może poprawić się kondycja naszych pleców i kręgosłupa. Takie ułożenie ciała zniweluje bóle krzyża.

Podczas spania na boku w pozycji embrionalnej należy jednak zwrócić uwagę na to, jak są podkurczone nogi. Zbyt mocne podkulenie kończyn może mieć odwrotny skutek, jakim będą bóle pleców.

Spanie na boku to przede wszystkim pozycja zalecana osobom, które chrapią. Spanie na plecach powoduje znaczne rozluźnienie mięśni kontrolujących drogi oddechowe i zapadanie podniebienia miękkiego oraz języka, co utrudnia przepływ powietrza, powodując chrapanie. Pozycja na boku zapobiega tej dokuczliwej dolegliwości.

Spanie na boku a ból biodra

Gdy występuje ból biodra, przyczyn zaczynamy doszukiwać się między innymi w spaniu na boku. Pozycja boczna podczas odpoczynku nocnego faktycznie może mieć wpływ na ból biodra. Dzieje się to jednak niebezpośrednio.

Spanie na boku może wywoływać ból biodra przede wszystkim wtedy, kiedy mamy źle dobrany materac. Zbyt miękki lub zbyt twardy może wywoływać przeciążenie stawu biodrowego. Najlepiej więc wybrać taki, który będzie średnio twardy. Zapewni on odpowiednie ułożenie bioder podczas spania na boku.

Dodatkowo spanie na boku może wywoływać lub potęgować ból biodra, jeśli w takiej pozycji będziemy podkurczać tylko jedną nogę. Tak silna rotacja biodra nadweręża je, a ponadto takie ułożenie ciała na boku może także prowadzić do bólu odcinka lędźwiowego.

Jeśli więc zmagamy się z bólem biodra, lepiej zrezygnować ze spania na boku. W takiej sytuacji lepiej wybrać spanie na plecach, aby dodatkowo nie obciążać stawu biodrowego.

Spanie na boku a kręgosłup

Spanie na boku, pomimo wielu zalet, może mieć negatywny wpływ na kręgosłup. Śpiąc na boku, znacznie obciążamy dolną część pleców. W efekcie może dochodzić do dyskomfortu w krzyżu i odcinku lędźwiowym.

Jest jednak prosty sposób na zaradzenie temu i sprawienie, że spanie na boku będzie dobre dla pleców. Przed zaśnięciem wystarczy włożyć między kolana twardą poduszkę. Spanie na boku z poduszką między kolanami umożliwi naturalne ułożenie bioder, miednicy i kręgosłupa.

Spanie na boku a zmarszczki

Podczas spania na boku jedna ze stron twarzy ociera się o poduszkę. Z tego powodu od spania na boku mogą powstawać zmarszczki senne. Ludzka głowa może osiągać wagę nawet do 5 kilogramów, więc podczas spania w pozycji bocznej, cały ten ciężar wywiera nacisk na skórę jednej strony twarzy.

Od spania na boku i ciężaru głowy skóra znacznie osłabia się i robi się wiotka. Z tego powodu skóra jest o wiele mniej odporna na powstawanie zmarszczek, odgniecenia, otarcia i wszelkie inne uszkodzenia mechaniczne. Zmarszczki senne od spania na boku to nie tylko zmarszczki twarzy, ale również szyi i dekoltu.

Chcąc uniknąć powstawania zmarszczek od spania na boku, należy przestrzegać kilku zasad. Istotny jest wybór pościeli, która powinna być wykonana z satyny. Materiał ten będzie o wiele mniej drażniący dla skóry i nie będzie jej podrażniać podczas spania na boku.

Czytaj także: Na twarzy zauważysz rozwijającą się chorobę. To nie jest efekt zmęczenia

Ważny jest także dobór materaca. Wygodne łóżko sprawi, że mniej będziemy się wiercić śpiąc na boku, przez co o wiele mniej będziemy ocierać twarzą o poduszkę lub kołdrę. Dodatkowo zbędne ocieranie twarzy może skutkować wycieraniem kremów, które przed nakładamy przed snem na twarz, szyję i dekolt.

Aby mieć całkowitą pewność, że nie będziemy narażeni na powstawanie zmarszczek sennych, warto rozważyć zmianę pozycji. Spanie na boku zawsze stworzy większe ryzyko powstania zmarszczek, w przeciwieństwie do spania na plecach.

CZYTAJ TAKŻE:

Najgorsza pozycja snu. Cierpi kręgosłup, skóra i układ pokarmowy

Lekarze: "W tych przypadkach pościel zmieniaj nawet codziennie"

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: pozycja do spania
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL