Lekarze: "W tych przypadkach pościel zmieniaj nawet codziennie"

Zmiana pościeli to obowiązek, którego większość osób nie lubi. Zdaniem lekarzy, jest to jednak czynność ważniejsza, niż nam się wydaje. Łóżko to siedlisko bakterii, grzybów oraz roztoczy, a zbyt rzadko zmieniana pościel może być przyczyną. przewlekłego charakteru niektórych chorób. Sprawdź, czy nie wymieniasz pościeli zbyt rzadko, oraz w jakich przypadkach warto robić to jeszcze częściej. Lekarze wymieniają konkretne przypadki.

Częstotliwość zmiany pościeli zależy od wielu czynników. Przyjmuje się, że wystarczy ją zmieniać co tydzień lub dwa. Prawda może być jednak inna. W jakich przypadkach należy zmieniać pościel częściej?

Jak często zmieniać pościel?

W większości przypadków pościel wystarczy zmieniać co 1-2 tygodnie. Jednym ze znaków, że powinieneś robić to częściej, mogą być nasilone objawy alergii i astmy. Częstsza wymiana pościeli może wpłynąć na zmniejszenie ilości alergenów w łóżku, a tym samym na polepszenie twojego samopoczucia.

Jak podkreślają lekarze alergolodzy, pościel częściej powinny zmieniać osoby, które mają zwierzęta domowe. Ich sierść może być źródłem dodatkowych zanieczyszczeń, które źle wpłyną na nasz organizm. W takim przypadku warto zmieniać ją co tydzień.

Reklama

Pościel należy wymieniać częściej także jeśli cierpimy na nadmierną potliwość oraz w sezonie letnim. Jest to konieczne do zachowania podstawowej higieny. Należy to robić co 3-4 dni. 

Jak często zmieniać pościel podczas choroby?

Podczas choroby możemy czuć konieczność zmiany pościeli częściej. Nic w tym dziwnego. W takich przypadkach spędzamy w łóżku więcej czasu oraz mocniej się pocimy. Pościel warto wymieniać wtedy częściej — nawet co 3-4 dni. Należy także zwrócić uwagę na temperaturę, w której ją pierzemy. Lepiej jest ją prać w min. 60 st. C. Wyższe temperatury będą w stanie zabić większość bakterii i wirusów. 

Dermatolodzy, ginekolodzy i lekarze zakaźnicy nakazują niezwłoczną wymianę pościeli nawet codziennie w sytuacji, gdy któraś z osób śpiących w łóżku, lub choćby przebywających wśród pościeli jakiś czas, ma:

  • grzybicę stóp lub skóry;
  • grzybicę miejsc intymnych;
  • pasożyty układu pokarmowego, w tym owsiki (robaki opuszczają organizm w nocy i mogą przenosić się przez pościel);
  • pasożyty skórne np.: wszy, świerzb, nużeńca;
  • chorobę zakaźną na skórze np.: ospę wietrzną, bostonkę lub półpasiec

Jakie są konsekwencje spania w brudnej pościeli?

Zbyt rzadko zmieniana pościel może szczególnie dać się we znaki alergikom. Każdej nocy gubimy ok. 1,5 g naskórka. Żywią się nim roztocza. Przez wilgotność i dość wysoką temperaturę łóżko staje się dla nich doskonałym siedliskiem. Ich obecność długofalowo może przyczyniać się do występowania kataru, kaszlu, problemów ze skórą oraz zwiększać ryzyko wystąpienia astmy, atopowego zapalenia skóry oraz alergii.

Wydzielany przez organizm pot sprawia, że pościel to wilgotne środowisko, które jest idealne do rozwoju grzybów. To alergen, który również może przyczynić się do problemów z układem oddechowym i skórą. 

W przypadku chorób pasożytniczych lub zakaźnych - pościel może stać się nośnikiem droboustrojów i doprowadzić do zarażenia pozostałych domowników lub przeniesienia się zakażenia na inne części ciała. 

Jak prać pościel?

Pościel warto prać w wyższych temperaturach nie tylko w przypadku choroby. W 60 st. C sprawnie pozbędziemy się większości roztoczy oraz zanieczyszczeń. Jedne z najbardziej wytrzymałych pościeli, które dobrze zniosą wysokie temperatury, to len oraz pościel wykonana z kory. Należy jednak pamiętać, że nie każdy materiał może być prany w takich warunkach. W przypadku delikatnych tkanin, do których zalicza się flanela oraz satyna, należy zastosować 40 st. C, jeśli nie chcemy doprowadzić do ich zniszczenia.

Po wypraniu warto także wyprasować materiał. Żelazko o temperaturze 100 st. C. powinno rozprawić się z resztą zanieczyszczeń. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że pościel jest całkowicie czysta.

Jaka pościel jest najzdrowsza?

Często wybieramy pościel ze względu na jej wygląd lub funkcjonalność. Okazuje się, że nie zawsze jest to dobry trop. Pościele, które nie wymagają prasowania lub są lekkie i szybko się suszą, wykonane są z dodatkiem włókien syntetycznych. Warto ich unikać. Sztuczne materiały nie wchłaniają potu i słabo utrzymują ciepło. Mogą podrażniać skórę i przyczyniać się do występowania wysypek.

Najzdrowsza pościel jest wykonana z materiałów naturalnych. Mimo że każdy z nich ma inne właściwości, wszystkie mają dobroczynny wpływ na nasze zdrowie.

Najpopularniejszym materiałem, który można spotkać w sypialniach, jest bawełna — to materiał, który jest miły w dotyku, pozwala skórze oddychać i dobrze odprowadza wilgoć. Dodatkowo ma wiele wariantów, które sprawdzą się zarówno w sezonie letnim jak i zimowym. Do materiałów naturalnych zalicza się także len i jedwab. Pościel z tych materiałów może być droższa, jest to jednak dobry wybór na lato. Pościel z lnu oraz jedwabiu doskonale chłodzi i jest wyjątkowo wytrzymała. Przy odpowiedniej pielęgnacji może służyć przez lata. Ze względu na właściwości zdrowotne można także wybrać pościel wełnianą. To materiał, który używany jest nawet w procesach rehabilitacji leczniczej. Może łagodzić bóle reumatyczne i nerwobóle. Jest także antyalergiczna.

CZYTAJ TAKŻE:

Piżama, pościel, bielizna — jak często je zmieniać, by być zdrowym?

Dlaczego warto spać nago?

Co pozycja, w jakiej śpisz, mówi o tobie i twoim zdrowiu?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL