Od czego zależy metabolizm

Metabolizm jedynie w połowie zależy od naszej aktywności. Wpływ na tempo przemiany materii ma płeć, wiek, tryb życia a nawet klimat. Zaburzenia metabolizmu to nie tylko problem z nadwagą, ale również ryzyko chorób metabolicznych.

Metabolizm jedynie w połowie zależy od naszej aktywności. Wpływ na tempo przemiany materii ma płeć, wiek, tryb życia a nawet klimat. Zaburzenia metabolizmu to nie tylko problem z nadwagą, ale również ryzyko chorób metabolicznych.

Metabolizm - co to jest?

Metabolizm (przemiana materii) to całokształt reakcji chemicznych i przemian energii zachodzących w żywych komórkach. Metabolizm jest podstawą wszelkich zjawisk biologicznych - skomplikowane procesy umożliwiają wzrost i rozmnażanie komórek, zarządzanie ich strukturą wewnętrzną oraz odpowiadanie na bodźce zewnętrzne - dzięki temu organizm może żyć.

Podstawowa przemiana materii (PPM) to najniższy poziom przemian energetycznych, który stanowi około połowy dobowego wydatku energetycznego człowieka.  PPM dostarcza energii niezbędnej do zachowania podstawowych funkcji życiowych (budowa i odbudowa tkanek, regulacja temperatury, praca układu krążenia i oddychanie).

Reklama

Choroby metaboliczne najczęściej spowodowane są mutacją genetyczną - np.  alkaptonuria, kwasica metylomalonowa. Innym schorzeniem jest tzw. zespół metaboliczny - to zestaw zmian (m. in. otyłość, nadciśnienie) w organizmie znacznie zwiększający ryzyko cukrzycy i chorób krążenia.

Metabolizm - od czego zależy?

Metabolizm zależy od wieku, im starszy organizm tym wolniejsza przemiana materii. Metabolizm kobiet jest nieznacznie wolniejszy od mężczyzn, wiąże się to z nieco inną budową ciała np. więcej tkanki tłuszczowej u kobiet.

Metabolizm ściśle związany jest z naszą dietą. Odpowiednie ilości węglowodanów, białka i tłuszczu pozwalają nam szybko trawić jedzenie i nie odkładają nam się w postaci zbędnej tkanki tłuszczowej.  Połowę pożywienia organizm zużywa na prawidłowe funkcjonowanie - reszta ulega spaleniu lub powoduje tycie. 

Warto podkreślić, że regularna aktywność fizyczna wspomaga szybszą przemianę materii. Stres również nie pozostaje obojętny - hormony stresu produkowane w nadmiarze zaburzają prawidłową przemianę materii.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: metabolizm
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL