Migrena oczna zwana migreną z aurą. Czym się objawia?

​Ból głowy po jednej stronie może oznaczać, że zaczyna się migrena oczna. Towarzyszy jej charakterystyczna aura, czyli zaburzenia związane ze wzrokiem, mową i czuciem. Dotyka najczęściej kobiety w wieku 30-40 lat.

Objawy migreny ocznej

Migrena oczna pojawia się przeważnie nagle, a ból głowy staje się bardzo ostry, czasem pulsacyjny. Występuje przy tym też aura charakteryzująca się: zaburzeniami wzroku, widzialnością jaskrawego światła, mroczkami przed oczami. Mogą pojawić się nudności i wymioty. 

Aura czuciowa objawia się drętwieniem lub mrowieniem niektórych części ciała.

Jak sobie radzić z migreną oczną w domu?

Jeśli to tylko możliwe, najlepiej położyć się w zacienionym miejscu. Należy założyć opaskę na oczy, by złagodzić widzialność aury. Na głowę w miejscu bólu można położyć zimy okład. Pomocny staje się delikatny masaż okolic karku i skroni. Wskazana jest cisza i ogólne wyciszenie organizmu najlepiej dzięki technikom relaksacyjnym. 

Reklama

Świetnym lekarstwem jest oczywiście wypoczynek i sen.

Leczenie farmakologiczne migreny ocznej

Już na samym początku ataku migreny należy przyjąć odpowiedni lek przeciwbólowy, by jak najszybciej go przerwać. Czasem konieczne jest dołączenie leków przeciwwymiotnych lub uspokajających. Sama migrena oczna wymaga konsultacji lekarskiej, by zbadać przyczyny jej występowania i wykluczyć inne choroby.

Lekarz może przepisać również przyjmowanie leku doraźnego Sumatriptanu w zastrzykach, gdy ciężkie wymioty nie pozwalają na przyjmowanie leków doustnie. Lek ten zmniejsza rozszerzenie naczyń krwionośnych, dzięki czemu ból znika. Dodatkowo działa łagodząco na nadwrażliwość na światło i dźwięk.

Sama migrena oczna z wiekiem mija lub ewentualnie ogranicza się do sporadycznych ataków.

 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL