Gaz pieprzowy. Broń bez pozwolenia do torebki
Gaz pieprzowy to ręczny miotacz gazu obezwładniającego, stosowany do samoobrony przed napastnikiem. Działa natychmiastowo, wywołując dezorientację przeciwnika, a ofierze pozwala zyskać czas na wezwanie pomocy lub ucieczkę. Czym jest gaz pieprzowy i czy może zaszkodzić zdrowiu lub życiu? Jak wpływa na organizm i jaki jest jego mechanizm działania? Wyjaśniamy.
Gaz pieprzowy w Polsce jest sprzedawany jako ręczny miotacz gazu, który jest zakwalifikowany jako broń. Zgodnie z ustawą o broni i amunicji posiadanie gazu pieprzowego nie wymaga pozwolenia.
Miotacz gazu pieprzowego jest ogólnie dostępny w naszym kraju. Zakupić go można zarówno w sklepach internetowych, jak i stacjonarnych, przede wszystkim z branży militarnej. Jest bardzo tani, ponieważ butelka aerozolu to koszt kilkunastu złotych, dlatego jest tak popularny jako narzędzie do samoobrony wśród cywilów.
Gaz pieprzowy należy do lakrymatorów - bojowych środków trujących, które są przeznaczone do skażenia powietrza. Jego substancją czynną jest kapsaicyna, która ma silne działanie drażniące, zwłaszcza na śluzówki. Kapsaicyna w kontakcie z oczami lub jamą ustną wywołuje natychmiastowy ból, mimowolne zamknięcie oczu, łzawienie i tymczasową ślepotę.
W kontakcie ze skórą wywołuje drętwienie i cierpnięcie, palący ból z towarzyszącym obrzękiem, a na powierzchni skóry pojawiają się pęcherze i zaczerwienienie.
Po przedostaniu się gazu zawierającego kpsaicynę do dróg oddechowych, występuje silny kaszel, pieczenie w gardle i kichanie. Może również dojść do zwężenia światła dróg oddechowych, co wywołuje duszność, a następnie panikę osoby, wobec której użyto broni.
CZYTAJ TAKŻE: Obudź w sobie siłę
Środek bojowy jest dostępny w postaci aerozolu lub żelu. Gaz pieprzowy w aerozolu działa tak, jak dezodorant - jest wrażliwy na wiatr, może łatwo się przenieść wraz z ruchami powietrza, a potęguje swoje działanie w pomieszczeniach zamkniętych. Gaz pieprzowy w żelu ma postać piany i trafia przeważnie w miejsce skierowania dozownika.
Działanie gazu pieprzowego jest przemijające, co oznacza, że wszystkie objawy jakie wystąpiły u osoby, wobec której użyto środka bojowego, mijają po kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Gaz jest szczególnie niebezpieczny u osób, które cierpią na choroby układu oddechowego, w tym astmę oskrzelową. Może wywołać silną reakcję obkurczenia dróg oddechowych, a w konsekwencji do zatrzymania oddechu. Ponadto - użyty z niewielkiej odległości w dużych ilościach może spowodować uszkodzenie narządu wzroku. W przypadku alergii na kapsaicynę, gaz pieprzowy może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego, a nawet śmierci.
Osoby, które często spożywają produkty zawierające dużą ilość kapsaicyny (chilli, tabasco), mogą wykazywać wysoką odporność na zastosowanie gazu pieprzowego, który nie wywoła pożądanych efektów.
Zastosowanie wobec napastnika gazu pieprzowego może ułatwić jego identyfikację i schwytanie przez organy ścigania. Dzieje się tak, ponieważ aerozol stosowany do samoobrony zawiera w sobie barwnik, zazwyczaj koloru czerwonego, który pozostawia ślady w miejscu zastosowania i jest trudno zmywalny. Barwnik ten jest neutralny dla zdrowia.
Kapsaicyna nie wykazuje wrażliwości na wodę, dlatego nawet przemycie skażonego miejsca nie przynosi natychmiastowej ulgi osobie, wobec której użyto gazu pieprzowego. Celem dekontaminacji, zaleca się całkowite zdjęcie odzieży oraz intensywne mruganie, by wraz z łzami szybciej oczyścić śluzówki oczu z drażniącej substancji. Do przemywania można zastosować chłodne mleko, mydło w płynie lub delikatne środki myjące dla dzieci.
Jeśli silne objawy związane z zastosowaniem kapsaicyny - duszność, obrzęk w okolicy twarzy, przyspieszone bicie serca, nie ustępują po upływie godziny, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.
Jak wspomniano na wstępie, gaz pieprzowy nie wymaga pozwolenia na posiadanie broni, dlatego jest najczęściej wybieranym preparatem do samoobrony, zwłaszcza przez kobiety. Późne powroty z pracy czy imprezy, samotne podróżowanie, korzystanie z środków transportu publicznego w godzinach nocnych sprawiają, że kobiety coraz częściej sięgają po broń, która pozwoli im uciec w przypadku zaatakowania przez nieznaną osobę. Gaz pieprzowy sprzedawany jest w formie breloczka do kluczy lub torebki, zawieszki do telefonu - tak, by w sposób szybki można było po niego sięgnąć w sytuacji zagrożenia. Jest łatwy w obsłudze i działa z odległości ok. 2 metrów, co pozwala ofierze zachować bezpieczną odległość od sprawcy. Zawsze, decydując się na taką formę obrony, należy znać możliwe konsekwencje jej użycia. Stosując gaz pieprzowy nigdy nie należy rozpylać go pod wiatr, ponieważ może on wyrządzić krzywdę osobie go używającej, a nie napastnikowi.
CZYTAJ TAKŻE: