Reklama

Jak postępować z włókniakami?

Włókniak jest łagodnym nowotworem powstającym z elementów tkanki łącznej skóry właściwej. Tworzy na ciele grudkowatą narośl, która kształtem przypomina ziarenko piasku.

Włókniaka możemy spotkać na tułowiu, powiekach, szyi oraz na dekolcie, a także pod piersiami, pachami i w pachwinach. Włókniak może być cielisty lub delikatnie zabarwiony.

Rodzaje włókniaka

Reklama

Możemy spotkać dwa typy włókniaka: miękki lub twardy. Z włókniakiem miękkim mamy do czynienia najczęściej u kobiet, przy czym z reguły umiejscawia się on na szyi i karku oraz w miejscach, gdzie skóra często się zgina. 

Włókniaki twarde z kolei występują w dolnych partiach ciała, są nieco rzadziej występującą odmianą i mają nieco inną postać: wyglądają jak zwarte, wklęsłe lub wypukłe guzki lub płytki o różnych rozmiarach. Niestety, żaden włókniak nie zniknie samoistnie.

Czy włókniak jest groźny?

Zwykle taka zmiana jak włókniak nie grozi żadnymi poważnymi konsekwencjami dla zdrowia. Jednak występując w miejscach często ocieranych, włókniaki narażone są na urazy oraz podrażnienia. 

Fakt zaś, że są silnie unaczynione, może wiązać się z obfitym krwawieniem. Czasami może okazać się, że zasłaniają lub współtworzą inną niebezpieczną strukturę.

Jak usunąć włókniaka?

Z  włókniakami pacjentki często udają się do gabinetów kosmetycznych. To błąd, idźmy do dermatologa. Tam dowiemy się, czy dana zmiana na pewno jest tylko włókniakiem, czy może wymaga dokładniejszego przebadania.

 

 

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Rekomendacje