Jak postępować z włókniakami?

Włókniak jest łagodnym nowotworem powstającym z elementów tkanki łącznej skóry właściwej. Tworzy na ciele grudkowatą narośl, która kształtem przypomina ziarenko piasku.

Włókniak jest łagodnym nowotworem powstającym z elementów tkanki łącznej skóry właściwej. Tworzy na ciele grudkowatą narośl, która kształtem przypomina ziarenko piasku.

Włókniaka możemy spotkać na tułowiu, powiekach, szyi oraz na dekolcie, a także pod piersiami, pachami i w pachwinach. Włókniak może być cielisty lub delikatnie zabarwiony.

Rodzaje włókniaka

Możemy spotkać dwa typy włókniaka: miękki lub twardy. Z włókniakiem miękkim mamy do czynienia najczęściej u kobiet, przy czym z reguły umiejscawia się on na szyi i karku oraz w miejscach, gdzie skóra często się zgina. 

Włókniaki twarde z kolei występują w dolnych partiach ciała, są nieco rzadziej występującą odmianą i mają nieco inną postać: wyglądają jak zwarte, wklęsłe lub wypukłe guzki lub płytki o różnych rozmiarach. Niestety, żaden włókniak nie zniknie samoistnie.

Reklama

Czy włókniak jest groźny?

Zwykle taka zmiana jak włókniak nie grozi żadnymi poważnymi konsekwencjami dla zdrowia. Jednak występując w miejscach często ocieranych, włókniaki narażone są na urazy oraz podrażnienia. 

Fakt zaś, że są silnie unaczynione, może wiązać się z obfitym krwawieniem. Czasami może okazać się, że zasłaniają lub współtworzą inną niebezpieczną strukturę.

Jak usunąć włókniaka?

Z  włókniakami pacjentki często udają się do gabinetów kosmetycznych. To błąd, idźmy do dermatologa. Tam dowiemy się, czy dana zmiana na pewno jest tylko włókniakiem, czy może wymaga dokładniejszego przebadania.

 

 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL