Jak postępować z włókniakami?
Włókniak jest łagodnym nowotworem powstającym z elementów tkanki łącznej skóry właściwej. Tworzy na ciele grudkowatą narośl, która kształtem przypomina ziarenko piasku.
Włókniaka możemy spotkać na tułowiu, powiekach, szyi oraz na dekolcie, a także pod piersiami, pachami i w pachwinach. Włókniak może być cielisty lub delikatnie zabarwiony.
Możemy spotkać dwa typy włókniaka: miękki lub twardy. Z włókniakiem miękkim mamy do czynienia najczęściej u kobiet, przy czym z reguły umiejscawia się on na szyi i karku oraz w miejscach, gdzie skóra często się zgina.
Włókniaki twarde z kolei występują w dolnych partiach ciała, są nieco rzadziej występującą odmianą i mają nieco inną postać: wyglądają jak zwarte, wklęsłe lub wypukłe guzki lub płytki o różnych rozmiarach. Niestety, żaden włókniak nie zniknie samoistnie.
Zwykle taka zmiana jak włókniak nie grozi żadnymi poważnymi konsekwencjami dla zdrowia. Jednak występując w miejscach często ocieranych, włókniaki narażone są na urazy oraz podrażnienia.
Fakt zaś, że są silnie unaczynione, może wiązać się z obfitym krwawieniem. Czasami może okazać się, że zasłaniają lub współtworzą inną niebezpieczną strukturę.
Z włókniakami pacjentki często udają się do gabinetów kosmetycznych. To błąd, idźmy do dermatologa. Tam dowiemy się, czy dana zmiana na pewno jest tylko włókniakiem, czy może wymaga dokładniejszego przebadania.