Przyczyny i objawy niedoboru magnezu
Magnez to biopierwiastek niezbędny do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Wpływa na szereg procesów i narządów. Od niego może zależeć prawidłowa praca układu nerwowego, kostno-stawowego, mięśniowego i krążenia, a także stan skóry, włosów i paznokci. Dlatego pojawiające się objawy niedoboru magnezu mogą być bardzo niepokojące.
Zanim zostaną zaobserwowane objawy niedoboru magnezu, występuje szereg przyczyn mogących wywołać ten stan. Z racji że magnez jest pierwiastkiem ogólnie słabo przyswajalnym, zagadnienie to dotyczy dużej populacji ludzi.
Dodatkowo żywność, która jest obecnie najczęściej spożywana, zawiera go teraz mniej. Związane to jest z coraz bardziej przetworzonymi produktami, stosowaniem konserwantów, używaniem sztucznych nawozów przy uprawach oraz wodą jaka jest spożywana.
- antybiotyki
- preparaty hormonalne
- leki moczopędne
- leki uspokajające.
Sam tryb życia może przyczyniać się do stanu niedoboru magnezu w organizmie. Stres, nadmierne odchudzanie i tak samo picie dużej ilości kawy, to również czynniki sprzyjające tej przypadłości.
W związku z szerokim wpływem magnezu na cały organizm jego niedobór objawia się wieloma różnymi symptomami. Mogą one dotyczyć prawie każdego układu organizmu czy narządu.
- nerwowość i nadpobudliwość
- zawroty i bóle głowy
- stany depresyjne
- skurcze mięśni
- pojawiającą się arytmię
- zaburzenia snu
- zaburzenia wzroku
- łamliwość kości i osteoporoza
- nieregularne miesiączki
- poronienie i przedwczesny poród
- zły stan włosów, skóry i paznokci.
I choć niedobór magnezu jest zjawiskiem dość powszechnym, to należy jak najbardziej temu przeciwdziałać i jak najszybciej uzupełniać braki tego pierwiastka.