Reklama

Przyczyny i objawy niedoboru magnezu

Magnez to biopierwiastek niezbędny do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Wpływa na szereg procesów i narządów. Od niego może zależeć prawidłowa praca układu nerwowego, kostno-stawowego, mięśniowego i krążenia, a także stan skóry, włosów i paznokci. Dlatego pojawiające się objawy niedoboru magnezu mogą być bardzo niepokojące.


Przyczyny niedoboru magnezu

Zanim zostaną zaobserwowane objawy niedoboru magnezu, występuje szereg przyczyn mogących wywołać ten stan. Z racji że magnez jest pierwiastkiem ogólnie słabo przyswajalnym, zagadnienie to dotyczy dużej populacji ludzi. 

Dodatkowo żywność, która jest obecnie najczęściej spożywana, zawiera go teraz mniej. Związane to jest z coraz bardziej przetworzonymi produktami, stosowaniem konserwantów, używaniem sztucznych nawozów przy uprawach oraz wodą jaka jest spożywana. 

Dodatkowo przyswajanie magnezu może być zakłócane przez:

- antybiotyki

- preparaty hormonalne

- leki moczopędne

- leki uspokajające.

Reklama

Sam tryb życia może przyczyniać się do stanu niedoboru magnezu w organizmie. Stres, nadmierne odchudzanie i tak samo picie dużej ilości kawy, to również czynniki sprzyjające tej przypadłości.

Objawy niedoboru magnezu

W związku z szerokim wpływem magnezu na cały organizm jego niedobór objawia się wieloma różnymi symptomami. Mogą one dotyczyć prawie każdego układu organizmu czy narządu. 

Do najbardziej charakterystycznych symptomów można zaliczyć:

- nerwowość i nadpobudliwość

- zawroty i bóle głowy

- stany depresyjne

- skurcze mięśni

- pojawiającą się arytmię

- zaburzenia snu

- zaburzenia wzroku

- łamliwość kości i osteoporoza

- nieregularne miesiączki

- poronienie i przedwczesny poród

- zły stan włosów, skóry i paznokci. 

I choć niedobór magnezu jest zjawiskiem dość powszechnym, to należy jak najbardziej temu przeciwdziałać i jak najszybciej uzupełniać braki tego pierwiastka.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL