Przeszczep twarzy - cud medycyny

Pierwszy pełny przeszczep twarzy na świecie miał miejsce w 2008 r. i dokonał go zespół pod kierunkiem Polki - prof. Marii Siemionow. Dokonania polskich chirurgów z Centrum Onkologii w Gliwicach są także szeroko znane na świecie.

Pierwszy pełny przeszczep twarzy na świecie miał miejsce w 2008 r. i dokonał go zespół pod kierunkiem Polki - prof. Marii Siemionow. Dokonania polskich chirurgów z Centrum Onkologii w Gliwicach są także szeroko znane na świecie.

Przeszczep twarzy - kiedy trzeba podjąć wyzwanie?

 Tak skomplikowane operacje jak przeszczep twarzy są ostatecznością po wielu próbach konwencjonalnych metod rekonstrukcji i operacji plastycznych. W przypadku pacjenta z Gliwic przeszczep twarzy był zabiegiem ratującym życie. Wypadek uszkodził znacznie część twarzoczaszki, nie udało się przeszczepić własnej twarzy pacjenta - jedynym ratunkiem była skomplikowana operacja - bez tego nie mógł oddychać i jeść, zagrażały mu poważne infekcje.

Drugi przypadek przeszczepu twarzy w Polsce dotyczył młodej kobiety, która cierpiała na nerwiakowłókniakowatość - łagodny nowotwór o podłożu genetycznym. Sam w sobie nie jest  niebezpieczny jednak rozrastając się może zagrażać życiu - jest głównym wskazaniem do wykonania przeszczepu twarzy.

Reklama

Przeszczep twarzy - na czym polega?


Pełny przeszczep twarzy dokonany w 2008 r. obejmował około 80% powierzchni twarzy.  Wyjątkowo skomplikowany zabieg wymagał połączenia wielu kości, mięśni, nerwów i naczyń krwionośnych. Pacjentka odzyskała utraconą w wyniku wypadku szczękę wraz z podniebieniem, górną wargę, policzki, nos i dolną powiekę. Także zabiegi na tkankach kostnych i miękkich twarzy wykonane w gliwickim Centrum Onkologii wymagały uczestnictwa wielu specjalistów (chirurgów ogólnych, onkologicznych, szczękowo-twarzowych, transplantologów klinicznych).

Przeszczep twarzy - co po operacji?


Po operacji pacjent skazany jest na branie do końca życia leków immunosupresyjnych (hamujących wytwarzanie przeciwciał). Dzieje się tak po każdej transplantacji, ponieważ organizm traktuje wszczepiony organ jako tkankę obcą i występuje ryzyko odrzucenia przeszczepu. Po przeszczepie twarzy pacjentów czeka wielomiesięczna rehabilitacja zanim uda im się wrócić do normalnego życia.


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL