​Czym jest atopowe zapalenie skóry i jak się to leczy

Atopowe zapalenie skóry to choroba, pojawiająca się zwykle w dzieciństwie, wywołana nieprawidłową reakcją systemu immunologicznego na znajdujące się w środowisku alergeny. Organizm wytwarza zbyt dużo przeciwciał IgE skierowanych przeciw tym pospolitym alergenom, które nie powinny być szkodliwe dla zdrowego człowieka.

Objawy atopowego zapalenia skóry

Atopowe zapalenie rozpoznaje się zwykle po charakterystycznym zaczerwienieniu skóry. Może występować także wysypka, świąd i pogrubienie naskórka. Zmiany najczęściej pojawiają się na twarzy, zgięciach łokci i kolan oraz szyi. 

Nierzadko towarzyszy im nieżyt nosa, zapalenie spojówek lub alergia pokarmowa. To przewlekła i nawracająca choroba, ujawniająca się zazwyczaj we wczesnym dzieciństwie. Objawy mogą nasilać się pod wpływem dużego stresu.

Pielęgnacja skóry alergika

Na atopowe zapalenie skóry duże znaczenie ma środowisko, w którym się przebywa- jest to schorzenie, na które zapadają w większości mieszkańcy miast. Gdy pojawi się wysypka należy unikać przede wszystkim basenów z chlorowaną wodą oraz brudnych i zadymionych pomieszczeń. 

Reklama

Zwykłe kosmetyki trzeba zastąpić delikatniejszymi, najlepiej specjalnie przystosowanymi dla alergików. Powinno się także unikać zapachowych preparatów: mydeł i perfum oraz specyfików zawierających konserwanty.

Leczenie atopowego zapalenia skóry

Do niedawna jedynym lekarstwem na atopowe zapalenie skóry były maści sterydowe, które sprawiały, że cera stawała się coraz cieńsza. Obecnie stosuje się raczej kremy przeciwzapalne, które nie mają tak wielu negatywnych skutków ubocznych. 

Zalecane jest także podawanie doustnych leków antyuczuleniowych. W przypadku wystąpienia atopowego zapalenia skóry należy jednak koniecznie skontaktować się z lekarzem lub dermatologiem, który przepisze odpowiednią maść.

 

 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL