Czym jest krótkowzroczność?

Krótkowzroczność to powszechna dolegliwość. Niektórzy przyczyn szukają w genach lub w codziennych nawykach (telewizja, komputery). Przy pierwszych jej oznakach warto odwiedzić okulistę.

Krótkowzroczność - na czym polega?

Krótkowzroczność (miopia - od greckiego słowa "mrużenie") objawia się gorszym widzeniem obiektów oddalonych przy prawidłowym widzeniu z bliska. Krótkowidz często mruży oczy i marszczy brwi patrząc w dal. Krótkowzroczność powstaje przy wydłużonej gałce ocznej, kiedy promienie światła docierające do oka nie ogniskują się bezpośrednio na siatkówce, ale przed nią - mózg odbiera wtedy nieostre obrazy. 

Istnieje kilka rodzajów tego schorzenia - np. krótkowzroczność tzw. szkolna stopniowo się powiększa z powodu stałego napięcia akomodacji (dostosowywanie się oka do odległości patrzenia) przy za długiej pracy oka z bliska. Przyczyny krótkowzroczności mogą też być genetyczne - dziedziczymy najczęściej skłonność do zachorowania. Warto pamiętać, że miopii może towarzyszyć astygmatyzm - bardziej skomplikowane zaburzenia ostrości widzenia.

Reklama

Krótkowzroczność - postępowanie

Wady wzroku leczy się przede wszystkim dobranymi przez lekarza okulistę szkłami korekcyjnymi lub soczewkami kontaktowymi. Krótkowzroczność określa się ujemnymi wartościami dioptrii - im są wyższe tym większy stopień zaawansowania choroby. Możliwa jest również operacyjna (laserowa) korekcja wzroku. U dzieci z niedużymi zmianami stosuje się ortokorekcję - specjalne soczewki korygujące zakładane na noc.

Niezwykle istotne jest stosowanie się do zaleceń lekarza i noszenie przepisanych okularów. Nieleczona krótkowzroczność może się przyczyniać do przewlekłych stanów zapalnych (np. spojówek), bólów oczu i głowy oraz do znacznego pogorszenia jakości widzenia. Ważna jest także dieta (lekarze polecają luteinę, witaminę A i betakaroten) oraz odpowiednie warunki nauki i pracy przy monitorach - odpowiednie oświetlenie, częste przerwy, ćwiczenia wzrokowe.


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL