Przybieranie na wadze - możliwe przyczyny i leczenie

Przybieranie na wadze nie zawsze ma związek z nieodpowiednią dietą i małą dawką ruchu. Czasami zwiększenie masy ciała może łączyć się z innymi chorobami lub stosowanymi lekami. Poniżej przedstawiamy sześć najpowszechniejszych przyczyn przybierania na wadze.

Przyczyny przybierania na wadze — choroby tarczycy

Nagłe przybieranie na wadze może być jednym z objawów chorób tarczycy. Chodzi przede wszystkim o niedoczynność tarczycy. Tyciu towarzyszyć mogą inne dolegliwości. Wyróżnić można zmęczenie, obniżenie nastroju, bóle głowy, problemy z koncentracją i łamliwość włosów. Leczenie niedoczynności tarczycy opiera się przede wszystkim na podawaniu pacjentom tyroksyny, która przyspiesza przemianę materii. Dzięki temu ułatwia również powrót do wcześniejszej wagi.

Przyczyny przybierania na wadze — stres

Czasami zwiększenie masy ciała łączy się również ze stresem. Odpowiada za to kortyzol, który sprawia, że nasz organizm uwalnia insulinę. Przez to dochodzi do obniżenia poziomu cukru we krwi, co skutkuje nagłym uczuciem głodu. Ten z kolei często zaspakajany jest przypadkowymi przekąskami np. kanapkami, paluszkami czy chipsami, które mogą powodować przybieranie na wadze.

Reklama

Przyczyny przybierania na wadze — odwodnienie

Wrogiem prawidłowej masy ciała jest również odwodnienie. Należy pamiętać o tym, aby każdego dnia spożywać co najmniej 2-3 litry płynów. Warto stawiać na wodę oraz ziołowe herbatki bez dodatku cukru. Do odwodnienia dojść może również w przypadku zatruć pokarmowych i infekcji, które łączą się z biegunką, wymiotami i gorączką. Poza przybieraniem na wadze, odwodnieniu towarzyszyć mogą także inne objawy. To przede wszystkim uczucie zmęczenia, zmniejszona ilość oddawanego moczu, zawroty głowy, suchość w ustach i suchość oczu.

Przyczyny przybierania na wadze — zaburzenia psychiczne

Przybieranie na wadze wystąpić może także w przebiegu niektórych zaburzeń psychicznych, np. depresji. Wiąże się to ze zmianą stylu życia — ograniczeniem aktywności fizycznej oraz nadmiernym spożywaniem żywności. Trzeba pamiętać również, że pacjenci z depresją mogą mieć zaburzone wydzielanie kortyzolu, który z kolei powodować może obniżenie poziomu cukru we krwi. Efektem tego jest wzmożony i często niekontrolowany apetyt, który skutkuje dodatkowymi kilogramami.

Przyczyny przybierania na wadze — przyjmowanie niektórych leków

Masę ciała zwiększać mogą również niektóre leki. Jednym z takich przykładów są tabletki antykoncepcyjne. W przypadku zaobserwowania przyrostu masy ciała, należy zgłosić się do ginekologa. Świadczyć to może bowiem o nieprawidłowym dobraniu leków. Przybieranie na wadze wystąpić może także w przypadku leczenia sterydami. Jak pokazują badania, to jeden z najczęściej zgłaszanych efektów ubocznych terapii sterydami. Szacuje się, że prawdopodobieństwo zwiększenia masy ciała jest znacznie wyższe u pacjentów z wyższym BMI.

Przyczyny przybierania na wadze — zespół policystycznych jajników (PCOS)

Zespół policystycznych jajników (PCOS) to jedna z najczęściej diagnozowanych kobiecych chorób. Szacuje się, że dotykać może nawet 15 proc. kobiet. Jednym z jej objawów jest właśnie przybieranie na wadze. Chorobie towarzyszyć mogą również inne nieprzyjemne dolegliwości. To przede wszystkim nieregularne miesiączki lub ich brak, częste zmiany nastroju, bóle pleców, wzdęcia, nadmierne owłosienie typu męskiego — hirsutyzm oraz problemy ze skórą — trądzik, przetłuszczanie się cery i łojotok. W przypadku kobiet starających się o potomstwo zaobserwować można również problemy z zajściem w ciążę. Leczenie zespołu policystycznych jajników opiera się przede wszystkim na poprawieniu komfortu pacjentek. PCOS to bowiem choroba przewlekła, której nie da się wyleczyć. W terapii stosuje się głównie leki antyandrogenowe i dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne. 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL