Niepłodność. Gdy przyczyną są zaburzenia jajeczkowania lub endometrioza

​Nie należy mylić niepłodności z bezpłodnością. Niepłodność oznacza niemożność zajścia w ciąże w przypadku rocznych starań rodziców bez stosowania żadnych zabezpieczeń i środków antykoncepcyjnych. Bezpłodność to całkowita niezdolność organizmu do spłodzenia potomka.

Przyczyny niepłodności

Czynników wpływających na niepłodność kobiet i mężczyzn jest bardzo wiele. Bywa, że są to czynniki środowiskowe, związane z niezdrowym trybem życia, jednak częściej powodem trudności lub niemożności zajścia w ciążę są choroby. Najczęstszą przyczyną niepłodności okazują się być zaburzenia hormonalne oraz związane z nimi problemy z jajeczkowaniem. Objawem są nieregularne miesiączki lub ich całkowity zanik.

Przyczyny zaburzeń jajeczkowania:

  • problemy żywieniowe (anoreksja, bulimia, otyłość)
  • alkoholizm, narkomania, lekomania
  • bardzo intensywny i regularny wysiłek fizyczny
  • silny długotrwały stres, depresja
  • przyjmowane antybiotyki i niektóre inne leki
  • choroby tarczycy (niedoczynność tarczycy, przewlekłe zapalenie tarczycy)
  • zmiany pourazowe i ponowotworowe.

Wpływ endometriozy na niepłodność

Endometrioza objawia się występowaniem błony śluzowej macicy w innych częściach ciała niż jama macicy. Jest to częsta przyczyna niepłodności. Ogniska endometriozy mogą pojawić się prawie wszędzie. 

Reklama

Dlatego, gdy narastają w organach rodnych, mogą utrudniać możliwość zapłodnienia, a usuwanie ich operacyjnie może prowadzić do zrostów. Choroba ta jest ciężka do leczenia i dlatego kobieta na nią cierpiąca ma większe problemy z zajściem w ciążę.

Na niepłodność wpływają wszelkie czynniki mogące zakłócać proces owulacyjny, dlatego ważna jest kontrola ginekologiczna w każdym przypadku, gdy takie zaburzenia wystąpią.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: niepłodność | leczenie niepłodności | endometrioza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL