Pocisz się w nocy tak, że poduszka jest mokra? To ważny sygnał od organizmu
Nadmierne pocenie się w nocy może skutecznie obniżyć jakość snu. Czasem jest na tyle intensywne, że zmusza do wstania i zmiany piżamy, a czasem również pościeli. Jakie mogą być pocenia się nocą? Czy przyczyną zawsze jest choroba? Wyjaśniamy.
Bardzo często przyczyna nocnych potów jest błaha i wcale nie wiąże się z obecnością żadnej choroby, a raczej jest efektem nieodpowiednich warunków panujących w sypialni. Latem pocenie się nocą jest związane z wysokimi temperaturami i spaniem w nieklimatyzowanym pomieszczeniu. Z kolei zimą nocne poty mogą być wywoływane przez zbyt mocne nagrzewanie mieszkania w połączeniu ze snem w ciepłej piżamie pod grubą, puchową kołdrą.
Jeśli twoja sypialnia ma optymalną temperaturę i w ostatni czasie nie zmieniłeś pidżamy na grubszą, i nagle pojawiły się nocne poty, a po przebudzeń i zauważasz mokrą poduszkę, prawdopodobnie w organizmie toczy się jakiś stan zapalny, zbliża się infekcja albo doszło do zaburzeń metabolicznych lub hormonalnych. Poznaj dziewięć możliwych przyczyn nocnego pocenia się.
Stres, który jest z nami w ciągu dnia, niestety nie znika magicznie wraz z nadejściem w nocy. Być może my tego nie odczuwamy, jednak organizm daje własne sygnały, że się stresuje. Jednym z nich są właśnie nocne poty, które przy lęku mogą być dość mocno nasilone. Czasami przejawem takiego stresu jest również nieświadome zaciskanie żuchwy, zgrzytanie zębami i napinanie różnych grup mięśniowych. Może to sprawiać, że rano budzimy się obolali, z bólem głowy bądź mięśni.
Jedną z częstych przyczyn nocnych potów jest podwyższenie temperatury ciała. Pocenie się zazwyczaj pojawia się w okresie obniżania się temperatury, ponieważ ciało w ten sposób próbuje zmniejszyć swoją ciepłotę. Nasila się ono również po przyjęciu niesteroidowych leków przeciwzapalnych, np. ibupromu, bądź innych leków o właściwościach przeciwgorączkowych.
Sezonowe infekcje często związane są z obecnością przejściowego pocenia się w nocy, szczególnie u małych dzieci. Warto wtedy być czujnym i w razie potrzeby regularnie zmieniać piżamę lub pościel swojej pociechy.
Istnieje wiele grup leków, które mogą wywoływać efekt uboczny w postaci nocnego pocenia się. Wymienia się tu przede wszystkim leki o działaniu przeciwdepresyjnym i przeciwlękowym. Dodatkowo właściwości takie mogą mieć preparaty z antykoncepcją hormonalną i leki obniżające poziom glukozy we krwi.
Przyczyną nocnych potów mogą być również napady hipoglikemii, czyli obniżenia poziomu glukozy we krwi poniżej dolnej granicy normy. Najczęściej pojawiają się u osób z cukrzycą, np. po przyjęciu zbyt dużej dawki insuliny. Hipoglikemia w nocy może być szczególnie groźna, ponieważ mimo nasilonych objawów nie zawsze musi wybudzać ze snu. W takim wypadku chory nie jest w stanie sobie pomóc, ponieważ nie jest świadomy obecności problemu.
Jeżeli więc śpisz w jednym pokoju z drugą osobą, warto ją wyedukować na temat możliwych objawów hipoglikemii. Zalicza się do nich m.in. nadmierne pocenie się, drżenie, zawroty głowy czy nerwowość. W razie wystąpienia hipoglikemii w nocy w pierwszej kolejności należy spożyć 15-20 mg glukozy w postaci tabletek lub żelu, bądź zjeść produkt zawierający cukry proste (np. cukierek, baton). Potem zaleca się spożyć posiłek z zawartością węglowodanów złożonych.
Nadużywanie alkoholu może być jedną z przyczyn pocenia się w nocy. Sam alkohol wpływa depresyjnie na układ nerwowy, dlatego pocenie się zazwyczaj nie występuje u osób będących pod jego wpływem. Może się ono pojawić u osób przewlekle go nadużywających w trakcie jego odstawienia. Jeśli ktoś intensywnie pije w ciągu dnia, to nawet krótka przerwa nocna może wywołać objawy odstawienne o niewielkim nasileniu. Potom nocnym mogą towarzyszyć również inne objawy abstynencyjne, np. lęk, drżenie, nudności, wymioty czy bezsenność.
Nadczynność tarczycy jest dość rzadką przyczyną nocnych potów. W przebiegu choroby tarczyca produkuje nadmierną ilość swoich hormonów, które wpływają pobudzająco na metabolizm organizmu. Podwyższa to ogólną temperaturę ciała, którą organizm próbuje obniżyć przez pocenie się. Do innych objawów nadczynności tarczycy zalicza się m.in. uczucie gorąca, nerwowość, niepokój, drżenie rąk, chudnięcie i osłabienie siły mięśniowej.
Okres menopauzy jest burzliwym czasem zmian hormonalnych w ciele kobiety. Często wiąże się on z obecnością uciążliwych objawów, w tym napadów gorąca, niekiedy połączonych z poceniem się. Ich przyczyną jest wzrost, a następnie spadek temperatury ciała pod wpływem zmian poziomu estrogenów i progesteronu we krwi.
Napady gorąca i potów mogą występować również w nocy. Niekiedy są na tyle intensywne, że zmuszają do zmiany ubrania, a czasem nawet pościeli. Objawy te zazwyczaj jednak mijają po zakończeniu się okresu menopauzy.
Zlewne, zimne i nagłe poty mogą być spowodowane niedoborami witaminowymi. Zarówno u dzieci, jak i dorosłych, nadmierna potliwość występuje w przypadku niedoboru witaminy D3. Warto wykonać oznaczenie poziomu tej witaminy, by rozpocząć ewentualną suplementację i zlikwidować uciążliwy objaw.
Nocne pocenie się jest dość często występującym objawem rozwijających się białaczek lub chłoniaków. Zazwyczaj są one niezwykle intensywne, pacjent może potrzebować zmieniać piżamę i pościel kilka razy w ciągu jednej nocy. Z nocnymi potami współwystępuje często podwyższenie temperatury ciała bez uchwytnej przyczyny, uogólnione powiększenie węzłów chłonnych, osłabienie, chudnięcie i spadek apetytu.
Źródła:
- Night sweats Causes. https://www.mayoclinic.org/symptoms/night-sweats/basics/causes/sym-20050768, 2022 r.
- NHS Choices, Night sweats. https://www.nhs.uk/conditions/night-sweats/ , 2023 r
CZYTAJ TAKŻE:
Objawy niedoboru magnezu zauważysz na twarzy. To nie tylko drgająca powieka
Nadpotliwość - wstydliwa przypadłość czy objaw choroby?
Objawy, które mogą być pierwszymi sygnałami raka. Nie budzą podejrzeń