Objawy niedoboru magnezu zauważysz w lustrze. Zwróć uwagę na czoło i oczy

Niedobór magnezu jest szczególnie istotny, ponieważ ten pierwiastek jest kluczowy dla wielu ważnych procesów zachodzących w organizmie. Magnez wraz z wapniem i witaminą D buduje kości i zęby, przeciwdziałając m.in. osteoporozie. Odpowiada również za nasze mięśnie. Gdy mamy go za mało, mogą pojawić się drgania powiek i warg oraz bolesne skurcze łydek. Objawy niedoboru magnezu zauważysz również na twarzy.

Magnez - rola w organizmie człowieka

Magnez to pierwiastek, który odpowiedzialny jest za wiele procesów zachodzących w organizmie: aktywuje przemiany tłuszczowe, białkowe i węglowodanowe, reguluje ciśnienie krwi, wspiera funkcjonowanie wątroby, wpływa na przewodnictwo układu nerwowego, bierze udział w procesie kurczenia komórek mięśnia sercowego.

Niedobór tego pierwiastka może powodować uciążliwe dolegliwości, a nawet prowadzić do zagrożenia zdrowia na skutek m.in. zaburzeń pracy serca, zwiększonego ryzyka udaru mózgu czy większej podatności na urazy układu kostno-stawowego.

Reklama

Norma stężenia magnezu jest uzależniona od płci oraz wieku pacjenta, jednak waha się ona średnio od 1,7mg/dl - 2,5 mg/dl.

Niedobór magnezu: Drgania twarzy to często objaw

Nie tylko drgająca powieka, ale również mimowolne skurcze w obrębie twarzy to objaw świadczący o tym, że organizmowi brakuje magnezu. Magnez, wapń oraz potas to pierwiastki, które biorą udział w pracy mięśni na poziomie komórkowym, są odpowiedzialne za prawidłową pracę zarówno mięśni szkieletowych, ale także gładkich, czyli tych, które budują organy wewnętrzne.

Ponadto magnez wpływa na prawidłowe przewodzenie impulsów elektrycznych w układzie nerwowym. Mimowolne skurcze mięśni na twarzy: tiki czy drganie powieki, świadczy o zaburzeniach występujących właśnie w tym układzie, ponieważ impulsy elektryczne są słabsze i szybsze. W związku z tym, że skóra twarzy, zwłaszcza w okolicy powiek czy ust jest cieńsza, silniej odczuwalne są drgania mięśni.

Czytaj także: Co oznaczają męty przed oczami? Dużo mówią o twoim zdrowiu

Niedobór magnezu: Mrowienie policzków i skóry głowy

Drętwienie, mrowienie, czy nawet zaburzenie czucia na policzkach również są objawami niedoboru magnezu. Przy dużych niedoborach dolegliwości te mogą być odczuwane również w innych częściach ciała - najczęściej na dłoniach czy stopach.

Czytaj także: Masz zimne stopy i dłonie. To ważny sygnał od organizmu

Niedobór magnezu: Krople potu na czole

Niedobór magnezu wywołuje w organizmie nadmierne pocenie. Najczęściej poty pojawiają się w porze nocnej. Im więcej wody traci organizm, tym więcej traci też... magnezu. Pot składa się nie tylko z wody, ale również elektrolitów, kwasu mlekowego, mocznika oraz cukru. Objaw ten tworzy błędne koło, ponieważ przez niski poziom magnezu, organizm traci go jeszcze więcej. Zatem jeśli nadmierna potliwość pojawiła się nagle, konieczne jest badanie krwi, oznaczenie poziomu tego pierwiastka oraz suplementacja.

Niedobór magnezu: Mniej włosów na twarzy i głowie

Nadmierne wypadanie włosów na głowie ale również twarzy, tzn. przerzedzenie brwi czy rzęs, powinno zdecydowanie zaniepokoić. Jeśli poziom hormonów jest prawidłowy, nie występują inne choroby, na przykład dermatologiczne, mające wpływ na utratę owłosienia - wówczas należy przyjrzeć się zawartości magnezu w diecie. 

Pierwiastek ten bierze udział w wytwarzaniu ATP (adenozynotrójfosforanu) - wysokoenergetycznego związku, który ma za zadanie dostarczyć energię do wszystkich komórek organizmu. Podziały komórkowe macierzy włosa wykorzystują ją do prawidłowego wzrostu, a jeśli jej brakuje, dochodzi do nadmiernej utraty owłosienia.

Niedobór magnezu: Ciągłe ziewanie i uczucie zmęczenia

Nieustanne ziewanie oraz uczucie zmęczenia może być wywołane nieprawidłową pracą układu nerwowego, ale również niedotlenieniem organizmu ze względu na złą pracę układu sercowo-naczyniowego. Spadek koncentracji, nadmierna drażliwość oraz nadmierna potrzeba snu spowodowana jest niewystarczającą ilością energii wytwarzanej na poziomie komórkowym. Magnez jest odpowiedzialny za regulowanie gospodarki wodno-elektrolitowej, a zatem odwodnienie czy obniżenie ciśnienia tętniczego krwi również daje objawy w postaci przewlekłego zmęczenia.

Niedobór magnezu: Cienie pod oczami

Pojawiające się cienie pod oczami to kolejny objaw na twarzy, który może świadczyć o niedoborach magnezu. Kiedy układ krążenia nie działa prawidłowo, do jego zaburzeń dochodzi również w okolicach oczu. Skóra pod powiekami jest cienka, a utrudniony odpływ krwi uwidacznia się w postaci ciemnych zmian.

Cienie pod oczami pojawiają się również na skutek zmęczenia oraz bezsenności, która również jest objawem niedoboru magnezu. Jeśli kolejną noc z rzędu miałeś problemy z zaśnięciem, rano na pewno dostrzeżesz to na twarzy.

Jak suplementować magnez i gdzie go znaleźć?

Najprostszą metodą na poprawienie ilości magnezu w organizmie jest jego suplementacja za pomogą gotowych produktów farmaceutycznych, dostępnych w aptekach bez recepty. Warto jednak przyjrzeć się swojej diecie i to właśnie w jedzeniu poszukiwać źródeł tego cennego pierwiastka.

Jeśli zauważysz jakikolwiek objaw niedoboru, warto częściej sięgać po orzechy, rośliny strączkowe, ale także banany, ziemniaki czy gorzką czekoladę. Magnez znajdziesz również w jarmużu, sałacie, szpinaku, truskawkach oraz awokado.

Zalecana dzienna dawka magnezu dla dorosłej osoby to 300-400 mg. Aby uzupełnić niedobory, w tej dawce należy przyjmować pierwiastek przez co najmniej kilka tygodni, ponieważ magnez w dużych ilościach jest wydalany wraz z moczem, a u osób aktywnych fizycznie - z potem.

CZYTAJ TAKŻE:

Jak samodzielnie pokonać anemię? Cenne rady lekarza

Objawy niedoboru witaminy D. To musisz wiedzieć

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: niedobór magnezu objawy | skacząca powieka | magnez
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL