Jak rozpoznać migotanie przedsionków?

Migotanie przedsionków to jedna z najczęściej występujących arytmii serca. Jest ono nieskoordynowaną aktywacją przedsionków serca, występującą >350 razy na minutę, połączoną z prawidłową, zwolnioną lub przyspieszoną, najczęściej niemiarową czynnością skurczową komór serca.

Szybka i nieskoordynowana aktywacja przedsionków powoduje zaprzestanie pompowania krwi do komór serca. Ich skurcze są wtedy nieregularne i wykonywane z różną częstością.

Mechanizm powstawania migotania przedsionków

Przyczyną bezpośrednią migotania przedsionków jest zaburzenie "elektrycznych mechanizmów" w przeciążonych i uszkodzonych przedsionkach serca. Źródła z reguły są zlokalizowane w tzw. żyłach płucnych, uchodzących do tylnej ściany lewego przedsionka.

Migotanie przedsionków następstwem chorób

Wyżej opisane zaburzenie rytmu pracy serca spowodowane może być kilkoma chorobami. Migotanie przedsionków może wywołać zatem nadciśnienie tętnicze, wady serca, choroba niedokrwienna serca, zapalenie serca, nadczynność tarczycy, infekcje, choroby płuc. 

Reklama

U źródła migotania przedsionków może jednak leżeć też narażenie na toksyny (np. alkohol czy niektóre leki stosowane w nadmiarze). Arytmię tę wywołują też zaburzenia elektrolitowe oraz napięcia układu nerwowego.

Rodzaje migotań przedsionków

Migotanie przedsionków może mieć charakter napadowy. Wtedy pojawia się nagle, często w związku z określoną czynnością, którą wykonuje chory. Towarzyszy mu uczucie kołatania serca oraz silny niepokój. Może jednak mieć też formę przewlekłą, najczęściej wtedy, gdy choroba ma tło genetyczne i jest wrodzona. Czasem żyjemy z taką dolegliwością i nie wiemy o tym.

Leczenie migotania przedsionków

Konsekwencją migotania przedsionków może być nawet udar niedokrwienny mózgu, zatem wskazane jest stosowanie leków antyarytmicznych i regularne kontrole. Stosuje się też kardiowersję elektryczną. Zabieg ten wykonuje się zawsze w warunkach szpitalnych.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: arytmia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL