Łagodzi bóle mięśni, uwalnia od migren, wspiera trawienie. Jak działa balneoterapia?
Balneoterapia to jeden z rodzajów fizjoterapii, który w głównej mierze opiera się na kąpielach w leczniczych wodach mineralnych, wodach termalnych, a nawet błocie. Takie zabiegi są wykorzystywane w przypadku rozmaitych przypadłości. Na co konkretnie mogą pomóc i czy są jakieś przeciwwskazania co do ich przeprowadzania? Wyjaśniamy.
Balneoterapia obejmuje wiele metod leczenia zróżnicowanych dolegliwości za pomocą kąpieli. Co ciekawe, niektóre z owych technik są znane już od starożytności. W dawnych czasach ludzie zażywali kąpieli między innymi w gorących źródłach czy łaźniach. Taka forma medycyny tradycyjnej do dziś jest częścią wielu kultur. Mowa tu, chociażby o japońskich onsenach czy tureckich hamamach.
Na czym polegają zabiegi balneoterapii? W głównej mierze opierają się one na kąpielach w wodach termalnych, leczniczych wodach mineralnych (siarczkowo-siarkowodorowych, solankowych), a nawet w błocie (a konkretniej – peloidzie). Takie zabiegi mogą przyczynić się do rozluźnienia napięcia mięśniowego, a także poprawić krążenie krwi.
Co ciekawe, prosty zabieg balneoterapii można przeprowadzić w domu. Wystarczy zaopatrzyć się w olejki eteryczne bądź sól do kąpieli.
Na co może pomóc balneoterapia? Aromatyczne kąpiele są wskazane w przypadku występowania schorzeń takich jak nerwobóle, migreny, choroby reumatyczne, menopauza, nerwice czy bóle mięśni oraz stawów. Poszczególne zabiegi balneoterapii są zazwyczaj dobierane pod kątem konkretnych przypadłości.
Balneoterapia często okazuje się również pomocna w przypadku problemów z układem trawiennym oraz przypadłościami dermatologicznymi. Według niektórych źródeł naukowych balneoterapia może być proponowana jako alternatywna metoda w leczeniu łuszczycy pospolitej. Jednak warto pamiętać, że przed podjęciem działań związanych z wcześniej niepraktykowanym rodzajem fizjoterapii, dobrze jest zasięgnąć porady lekarza lub fizjoterapeuty.
Choć balneoterapia może przyczynić się do poprawy stanu zdrowia, to jednak w niektórych przypadkach lepiej jest odpuścić sobie tego typu metody lecznicze. Schorzenia, które stanowią przeciwwskazania do balneoterapii to między innymi choroby zakaźne i pasożytnicze, skazy krwotoczne, zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie tętnicze czy niewydolność wątroby.
Przeciwwskazaniem w przypadku balneoterapii jest również ciąża oraz okres karmienia. Jak już zostało wcześniej wspomniane – decyzja o rozpoczęciu zabiegów związanych z balneoterapią powinno zostać poprzedzona konsultacją z lekarzem lub fizjoterapeutą.
Źródła:
Grzegorz Grzybowski "Zastosowanie balneoterapii i balneofototerapii w leczeniu łuszczycy pospolitej." Post Dermatol Alergol 20 (2003): 307-310.
CZYTAJ TAKŻE:
Korzyści zdrowotne z inhalacji solankowej. Oddychaj w tężni lub w domu
Wyszczupli, odpręży, zadziała przeciwbólowo. Przygotuj kąpiel z tymi dodatkami
Domowy okład na bolące stawy. Działa przeciwzapalnie, łagodzi obrzęk i ból