Łagodzi bóle mięśni, uwalnia od migren, wspiera trawienie. Jak działa balneoterapia?

Balneoterapia to jeden z rodzajów fizjoterapii, który w głównej mierze opiera się na kąpielach w leczniczych wodach mineralnych, wodach termalnych, a nawet błocie. Takie zabiegi są wykorzystywane w przypadku rozmaitych przypadłości. Na co konkretnie mogą pomóc i czy są jakieś przeciwwskazania co do ich przeprowadzania? Wyjaśniamy.

Balneoterapia – czym jest? Metoda znana od starożytności

Balneoterapia obejmuje wiele metod leczenia zróżnicowanych dolegliwości za pomocą kąpieli. Co ciekawe, niektóre z owych technik są znane już od starożytności. W dawnych czasach ludzie zażywali kąpieli między innymi w gorących źródłach czy łaźniach. Taka forma medycyny tradycyjnej do dziś jest częścią wielu kultur. Mowa tu, chociażby o japońskich onsenach czy tureckich hamamach. 

Na czym polegają zabiegi balneoterapii? W głównej mierze opierają się one na kąpielach wodach termalnych, leczniczych wodach mineralnych (siarczkowo-siarkowodorowych, solankowych), a nawet w błocie (a konkretniej – peloidzie). Takie zabiegi mogą przyczynić się do rozluźnienia napięcia mięśniowego, a także poprawić krążenie krwi

Reklama

Co ciekawe, prosty zabieg balneoterapii można przeprowadzić w domu. Wystarczy zaopatrzyć się w olejki eteryczne bądź sól do kąpieli

Balneoterapia – wskazania. Gorące kąpiele mogą pomóc w leczeniu tych schorzeń

Na co może pomóc balneoterapia? Aromatyczne kąpiele są wskazane w przypadku występowania schorzeń takich jak nerwobólemigrenychoroby reumatycznemenopauzanerwice czy bóle mięśni oraz stawów. Poszczególne zabiegi balneoterapii są zazwyczaj dobierane pod kątem konkretnych przypadłości.

Balneoterapia często okazuje się również pomocna w przypadku problemów z układem trawiennym oraz przypadłościami dermatologicznymi. Według niektórych źródeł naukowych balneoterapia może być proponowana jako alternatywna metoda w leczeniu łuszczycy pospolitej. Jednak warto pamiętać, że przed podjęciem działań związanych z wcześniej niepraktykowanym rodzajem fizjoterapii, dobrze jest zasięgnąć porady lekarza lub fizjoterapeuty. 

Balneoterapia – przeciwwskazania. W tym przypadku lepiej odpuścić gorące kąpiele

Choć balneoterapia może przyczynić się do poprawy stanu zdrowia, to jednak w niektórych przypadkach lepiej jest odpuścić sobie tego typu metody lecznicze. Schorzenia, które stanowią przeciwwskazania do balneoterapii to między innymi choroby zakaźne i pasożytniczeskazy krwotocznezaburzenia rytmu serca, nadciśnienie tętnicze czy niewydolność wątroby.

Przeciwwskazaniem w przypadku balneoterapii jest również ciąża oraz okres karmienia. Jak już zostało wcześniej wspomniane – decyzja o rozpoczęciu zabiegów związanych z balneoterapią powinno zostać poprzedzona konsultacją z lekarzem lub fizjoterapeutą.

Źródła:

Grzegorz Grzybowski "Zastosowanie balneoterapii i balneofototerapii w leczeniu łuszczycy pospolitej." Post Dermatol Alergol 20 (2003): 307-310.

CZYTAJ TAKŻE:

Korzyści zdrowotne z inhalacji solankowej. Oddychaj w tężni lub w domu

Wyszczupli, odpręży, zadziała przeciwbólowo. Przygotuj kąpiel z tymi dodatkami

Domowy okład na bolące stawy. Działa przeciwzapalnie, łagodzi obrzęk i ból

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: kąpiel | lecznicze kąpiele
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL