Wyszczupli, odpręży, zadziała przeciwbólowo. Przygotuj kąpiel z tymi dodatkami
Po długim i stresującym dniu nic nie działa tak dobrze, jak możliwość zrelaksowania się w odpowiedni dla siebie sposób. Jeśli jedną z takich możliwości jest dla ciebie długa kąpiel w wannie, warto dodać do niej coś więcej, niż tylko płyn. Niektóre substancje zadziałają przeciwbólowo i rozluźniająco, inne poprawią samopoczucie, a jeszcze usprawnią krążenie i przyspieszą spalanie tłuszczu. Co dodać do kąpieli?
Kąpiel z dodatkiem olejku eterycznego nie tylko sprawia, że aromatyczny zapach ułatwia nam rozluźnienie w wannie, ale może także przynieść prozdrowotne działanie. Tak jest w przypadku olejków eterycznych z owoców cytrusowych, które doskonale usprawniają krążenie krwi oraz pomagają w walce z cellulitem. Wśród najlepiej działających znajduje się olejek z cytryny, pomarańczy czy olejek grejpfrutowy.
Wszystko za sprawą limonenu, związku chemicznego, który naturalnie występuje w skórce cytrusów. To substancja, która zwalcza wolne rodniki, działa antyseptycznie ale także usprawnia działanie układu immunologicznego i przyspiesza procesy przemiany materii.
Dodanie kilku kropel olejku cytrusowego do kąpieli sprawi, że zadziała ona dezynfekująco na całą skórę, a regularne kąpiele mogą spowolnić procesy jej starzenia się.
Jeśli po długim dniu marzysz o tym, by zanurzyć się w wannie pełnej wody i odpocząć - nie zapomnij dodać do wody kilku kropli olejku lawendowego lub kwiatów lawendy.
To roślina, która jest skarbnicą fitosteroli i flawonoidów, które działają antyoksydacyjnie. Taka kąpiel zadziała na skórę przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Za sprawą obecnych w niej kumaryn ciało rozluźni się, mięśnie przestaną być zbite i napięte, obniży się także poziom kortyzolu.
W olejku eterycznym znajdziesz octan linalilu i linalol - to składniki odpowiadające za charakterystyczny zapach. Udowodniono, że sam zapach lawendy ma działanie przeciwlękowe i antydepresyjne.
Lawenda będzie także doskonałym dodatkiem do wieczornej kąpieli dla osób, które cierpią z powodu zaburzeń snu, ponieważ jej działanie ułatwia zasypianie.
Olejek lawendowy pomoże także w przypadku nadprodukcji sebum. Jeśli masz problemy z tłustą i błyszczącą się skórą, lawenda powinna na stałe zagościć w twojej łazience.
Ciepła woda działa rozluźniająco, ale także przeciwbólowo, co może mieć korzystne działanie w przypadku osób, które zmagają się z bólami stawów. Jeśli do wody oddamy borowinę, uzyskamy kąpiel jak w najlepszych ośrodkach leczniczych.
Borowina zawiera kwasy huminowe, taniny, estrogeny oraz cenne pierwiastki, takie jak wapń, magnez czy sód.
Kąpiele borowinowe od lat stanowią jeden z najpopularniejszych zabiegów leczniczych stosowany w ośrodkach leczniczych czy sanatoriach. Łagodzi dolegliwości ze strony układu kostnego, zmniejsza sztywność mięśni, łagodzi stany zapalne i przyspiesza regenerację tkanek. Borowinie przypisuje się także działania wspierające układ krążenia.
Borowina ułatwia także usuwanie toksyn z organizmu, przywraca mobilność stawów, rozluźnia mięśnie i łagodzi dolegliwości bólowe w chorobie zwyrodnieniowej czy RSZS.
Wystarczy do kąpieli dodać borowinę i zanurzyć w niej ciało na 20-30 minut, by odczuć zdrowotne korzyści stosowania "czarnego złota".
CZYTAJ TAKŻE:
Wsyp do wody i mocz w tym stopy. Zniknie grzybica i ból, a odciski zmiękną
Podkręcą metabolizm i usprawnią krążenie. Dla kogo będą najlepsze kąpiele perełkowe?
Soda oczyszczona. Jak stosować na rany, bąble i opuchliznę?