Soda oczyszczona. Jak stosować na rany, bąble i opuchliznę?

Soda oczyszczona to produkt, który kupimy w każdym sklepie spożywczym już za 1-2 zł. Najczęściej stosujemy ją jako dodatek do wypieków i domowy środek wybielający. Nie każdy jednak wie, że soda ma również właściwości lecznicze. Dlaczego warto trzymać ją w domowej apteczce?

Soda oczyszczona - co to jest?

Soda oczyszczona to substancja o niezwykle bogatej historii. Jej właściwości odkryli mieszkańcy kolonialnej Ameryki, którzy zauważyli, że doskonale sprawdza się ona jako dodatek do domowych wypieków. Dziś wiemy już, że soda ma dużo więcej zastosowań. 

Czym właściwie jest ten proszek, który kupimy w każdym sklepie spożywczym? Soda oczyszczona to potoczna i handlowa nazwa wodorowęglanu sodu, który poza zastosowaniem spożywczym, pochłania zapachy, neutralizuje kwasy oraz ma działanie oczyszczające, dlatego z powodzeniem sprawdza się także w lecznictwie.

Reklama

Soda oczyszczona - zastosowanie

Nie każdy wie, że soda oczyszczona może być stosowana także w przypadku ran lub ugryzień owadów. Wodorowęglan sodu wzmacnia odporność, wspomaga zdolności regeneracyjne organizmu oraz, co najważniejsze, zapobiega powstawaniu infekcji i zatrzymuje przemieszczanie się bakterii. 

Jak stosować sodę na rany? W tym celu najlepiej przygotować specjalną pastę składającą się z 1 łyżeczki wody wymieszanej z 1 łyżeczką sody oczyszczonej. Tak przygotowaną miksturę należy wsmarować w skórę. 

Należy pamiętać, by nie stosować takiej mikstury na rany otwarte i sączące się, za to będzie doskonałym okładem na ugryzienia komarów. Taka pasta jest również polecana u dzieci po szczepieniu, u których miejsce wkłucia staje się zaczerwienione i opuchnięte. 

To jednak nie jedyne lecznicze zastosowanie sody oczyszczonej. Wodorowęglan sodu dobrze sprawdza się także w przypadku:

  •   opuchlizn,
  •   zaczerwień,
  •   oparzeń,
  •   żółtych paznokci,
  •   zgagi,
  •   nieprzyjemnego zapachu z ust.

Soda na oczyszczenie organizmu

Soda oczyszczona bywa stosowana również do domowego oczyszczania organizmu z toksyn oraz normalizacji pH w organizmie. W tym celu należy codziennie spożywać specjalny napój przygotowany z sody. W przypadku silnie zakwaszonego organizmu, należy jednocześnie przyjmować sodę oczyszczoną oraz cukier. Decydując się na tego typu oczyszczanie, należy pamiętać o tym, że terapia nie powinna trwać dłużej niż 3 tygodnie. Wcześniej najlepiej skonsultować się z lekarzem, który oceni ewentualne przeciwwskazania.

CZYTAJ TAKŻE:

Olej, który wspomaga pracę serca i mózgu

Niezwykła historia chloroformu w medycynie

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL