Trzy tanie maści, które zawsze warto mieć przy sobie. Ratunek na urazy i zakażenia
Tanie i skuteczne, stosowane jeszcze przez nasze babcie - maści z apteki, które warto mieć w kosmetyczce. Dobry, działający specyfik wcale nie musi być drogi. Sprawdź, jakie preparaty za kilka - kilkanaście złotych warto kupić w aptece. Zapewniamy, że będą to najlepiej wydane drobne.
Reklama w telewizji i internecie, piękne opakowanie, polecenia od gwiazd i influencerów - to wszystko podnosi cenę preparatów leczniczych i dermokosmetyków. Dlatego przywykliśmy, że za skuteczny środek trzeba słono zapłacić.
Nie trzeba, bo w aptekach sprzedaje się od lat bardzo skuteczne maści za grosze. Fakt - tanie preparaty mają skromne opakowania i z reguły trzeba o nie zapytać farmaceutę, bo nie są wystawione w witrynach, ale większość z nich dostępna jest w każdej aptece. Lista takich preparatów jest zaskakująco długa, dlatego wybraliśmy trzy wszechstronne i tanie maści, które każdy z nas powinien mieć w domowej apteczce.
Maści i żele z arniką zalecane są najczęściej na siniaki i obrzęki. Jednak wyciąg z tej rośliny ma znacznie szersze spektrum działania. Arnika była tradycyjnie stosowana w leczeniu wielu schorzeń, w tym stanów zapalnych i bólu. Na podstawie danych z badań klinicznych ekstrakt z arniki lub żel/krem zawierający ekstrakt z arniki wykazuje obiecujące działanie w łagodzeniu bólu. Te medyczne korzyści Arniki można przypisać jej składnikom chemicznym, wykazującym działanie przeciwzapalne, przeciwutleniające, przeciwdrobnoustrojowe i inne działania biologiczne.
Najprostsza maść arnikowa jest zatem bardzo uniwersalnym preparatem. Może być stosowana nie tylko leczniczo, ale również w celach kosmetycznych. Arnika wzmacnia naczynia krwionośne, więc przeciwdziała powstawaniu tzw. pajączków. Możesz ją stosować na całe ciało - również na twarz.
Maść arnikowa sprawdzi się jako krem ochronny na mróz. Osoby z cerą naczynkową mogą stosować ją zamiast drogich kremów na noc. Jeden preparat, który ma wiele zastosowań to idealny produkt do kosmetyczki podróżnej.
Ile kosztuje maść arnikowa? Zapłacisz za nią kilkanaście złotych, dostępna jest w każdej aptece.
Maści, a konkretniej pasty cynkowe dostępne są pod wieloma nazwami. Najprostsza - pasta Lassari składa się niemal wyłącznie z kwasu salicylowego i tlenku cynku. Prosty skład idzie w parze ze skutecznym działaniem. To preparat stosowany w leczeniu i zapobieganiu wysypce pieluszkowej. Pomaga również w innych drobnych podrażnieniach skóry takich jak oparzenia, skaleczenia, zadrapania. Działa poprzez tworzenie na skórze bariery chroniącej ją przed czynnikami drażniącymi i wilgocią.
Tlenek cynku działa wysuszająco i ściągająco. Wykazuje również silne działanie antybakteryjne. Chroni przed uszkodzeniami spowodowanymi przez promieniowanie ultrafioletowe. Zwiększa syntezę kolagenu i regeneruje tkankę łączną, więc działa również przeciwzmarszczkowo. Minimalizuje widoczność porów i równoważy naturalną pigmentację skóry. Łagodzi stany zapalne i zapobiega im tworząc na skórze barierę ochronną.
Natomiast kwas salicylowy to skuteczny środek na zmiany trądzikowe i wypryski różnego pochodzenia. Wspomaga naturalny proces złuszczania skóry. Pierwotnie pozyskiwany z kory niektórych roślin - takich jak wierzba biała i liście zimozielone - kwas salicylowy jest obecnie najczęściej tworzony w laboratorium. Ten składnik był od dawna stosowany w leczeniu różnych problemów, w tym szorstkiej i nierównej skóry (znanej również jako rogowacenie mieszkowe), zatkanych porów i chorób skóry, takich jak łuszczyca. Łagodne, ale skuteczne właściwości złuszczające tego składnika mogą sprawić, że skóra stanie się bardziej miękka i gładsza.
Rozgrzewająca maść z olejkiem z eukaliptusa to najlepszy sposób na udrożnienie nosa u dzieci i dorosłych. Skutecznością dorównuje jej tylko maść majerankowa. Oba preparaty są bardzo tanie - można je kupić za kilka - kilkanaście złotych w każdej aptece.
Maści z olejkiem z eukaliptusa mają różne składy. Niektóre zawierają kamforę, inne olejek rozmarynowy lub balsam peruwiański. Każda z receptur zawiera naturalne składniki, które łagodzą objawy przeziębienia i udrażniają górne drogi oddechowe.
Działanie tych niedrogich specyfików opiera się na właściwościach olejków eterycznych. To naturalne środki antyseptyczne i przeciwzapalne, które mogą zahamować rozwój infekcji na jej wczesnym etapie.
CZYTAJ TAKŻE:
Bolesne stawy lub stłuczenia? W aptece poproś o maść przeciwbólową z tym w składzie
Maść świerkowa - remedium na ból mięśni i stawów, ratunek dla skóry